start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
08.11.2018
Nowa wystawa czasowa "Codzienność kadeckich korpusów w II RP"

Historia szkoły rycerskiej w Polsce sięga 1765 r., kiedy król Stanisław August Poniatowski powołał pierwszą tego typu instytucję.  Idea przetrwała okres zaborów i zaowocowała utworzeniem, jeszcze w październiku 1918 r. w Krakowie, Szkoły Podchorążych, przekształconej następnie w Korpus Kadetów. Korpusy (lwowski, modliński i rawicki), jako elitarne szkoły, miały za zadanie kształcić młodzież w zakresie ogólnokształcącym oraz wojskowym, wychowując przyszłe kadry Wojska Polskiego. W kadetach rozwijano poczucie honoru, karność, koleżeństwo, miłość do ojczyzny. Dbano o ich rozwój intelektualny i fizyczny.  W krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej kadeci zdali swój najważniejszy egzamin i mimo wakacji stawili się gotowi służyć ojczyźnie na polu walki. Podobnie z chwilą wybuchu III powstania śląskiego, mimo kategorycznego zakazu władz wojskowych, znaleźli się w szeregach powstańców. W uznaniu zasług w walkach o granice, od odchodzącego pokolenia otrzymali sztandar z 1863 i zostali tym samym kontynuatorami ich tradycji. W czasie okupacji  również nie zawiedli, walcząc na wszystkich frontach i służąc w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego.

Wystawa „Codzienność kadeckich korpusów w II Rzeczypospolitej” składa się z ponad 40 unikatowych fotografii ze zbiorów Muzeum AK dokumentujących życie kadetów: naukę, ćwiczenia wojskowe, obozy letnie czy uroczystości. Ponadto zwiedzający będą mieli okazję poznać zarys  historii szkół rycerskich w Polsce oraz ich rolę w kształtowaniu pokolenia, które tak licznie wzięło udział w konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej. Wystawa prezentowana będzie od 28 września do 30 grudnia 2018 r.

 

 

 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila