start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
27.01.2019
Szermierka szablą i premiera biografii Jánosa Keveya

14.00

Muzeum AK oraz Stowarzyszenie Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki z Szablą zaprasza na prezentację biografii znanego węgierskiego fechmistrza i warsztaty szabli. Goście spotkania poznają związki polskiej i węgierskiej szermierki, kierunki jej rozwoju przed i po II wojnie światowej oraz liczne anegdoty prezentujące kulturę środowiska szermierczego tamtego okresu. Fechmistrz Janos Kevey zdecydowanie był jedną z osób, które wywarły największy wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki szablą XX wieku.
W części warsztatowej spotkania uczestnicy spotkania będą mieli zarówno możliwość obserwacji kunsztu i techniki instruktorów, jak i spróbowania własnych sił w przedmiocie zajęć. Poznają techniki pracy nóg i podstawowe metody zasłony oraz ataków. Zajęcia poprowadzi Jarosław Buć i Aleksandra Karp, instruktorzy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą, a towarzyszyć im będą asystenci i uczniowie krakowskiej szkoły.

Po części warsztatowej odbędzie się krakowska premiera biografii legendarnego szermierza. János Kevey, węgierski fechmistrz, był uczniem elitarnego Instytutu im. Miklósa Toldiego w Budapeszcie pod kierunkiem legendarnego mistrza László Borsodyego, który w historii Polski zapisał się jako trener polskiej reprezentacji szablistów.

Spotkanie poprzedzone będzie zwiedzaniem z przewodnikiem wystawy „Życie codzienne korpusów Kadetów w II RP” wprowadzającym w temat rozwoju sportu w XX-leciu międzywojennym. Zbiórka o godzinie 13.30 pod kasą Muzeum.

 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila