start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
OKRĘG WILEŃSKI
  OKRĘG WILEŃSKI AK I PPP
Serdecznie witam na stronach internetowych Muzeum Armii Krajowej ukazujących działalność
OKRĘGU WILEŃSKIEGO POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO !

"Jeżeli chcesz mieć przyszłość, znaj swoją przeszłość" - zgodnie z tymi słowami Cypriana Norwida pragnę przedstawić i tym samym ocalić od zapomnienia kilka pokoleń rodaków. Ludzi, którzy w swoim działaniu pełnym patriotyzmu i bezinteresowności płacili za swoje zaangażowanie ogromną cenę. Doznawali prześladowań i ginęli w więzieniach i w łagrach na "Nieludzkiej Ziemi". Udowadniali swoim życiem jak zachować tożsamość narodową. Zasłużyli, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Dlatego koniecznym jest zaprezentowanie tego okresu naszych dziejów, tak często obecnie pomijanego i przeinaczanego.

Rzadko się zdarza, żeby to samo pokolenie walczyło o niepodległość Ojczyzny, niepodległość tę ubierało w formy państwowe i potem ponownie walczyło o jej odzyskanie. Czas mija bardzo szybko, wypaczenia okresu stalinowskiego szybko ulegają zapomnieniu. Dobrze jest wspomnieć losy ludzi, którym Polska tak dużo zawdzięcza.

Bardzo chciałbym aby zgromadzone tu informacje przybliżyły wszystkim zainteresowanym dzieje Państwa Polskiego w pierwszej połowie XX wieku. Pokazani ludzie - Mieszkańcy Kresów Północno Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej - swoją powinność w stosunku do Ojczyzny spełnili. Należy Im się Pamięć i Szacunek.


Janusz Bohdanowicz