start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Ciepliński Łukasz (1913-1951)
Pułkownik
ps. "Antek", "Bogdan", "Berona", "Grzmot", "Inżynier", "Konrad", "Ludwik", "Nowak", "Ostroróg", "Ostrowski", "Pług", "Teresa", "Tomek", "Topór", "Witold", "Zygmunt"

Urodzony 26 listopada 1913 r. w Kwiliczu pow. Miedzychód w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Tam ukończył szkołę powszechną. W 1929 r. wstąpił do Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu zdając egzamin maturalny. Po maturze wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W listopadzie 1936 r rozpoczął służbę w 62 pułku piechoty w Bydgoszczy.

Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W bitwie nad Bzurą wykazał się męstwem w czasie obrony przeprawy pod Witkowicami za cozostał odznaczony Orderem Virtuti Militari V Następnie walczył w obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy uniknął niewoli i przedostał się na Węgry. Po przeszkoleniu konspiracyjnym zaopatrzony w dokumenty i fundusze na prowadzenie działalności konspiracyjnej powrócił do kraju.

W drodze powrotnej 16 stycznia 1940 wraz z towarzyszącymi mu osobami (Kazimierzem Heilman-Rawiczem, Lucjanem Kühnem i Zygmuntem Pawłowiczem) został aresztowany przez policję ukraińską w Baligrodzie. Udało mu się uciec z więzienia w Sanoku i dotarł do Rzeszowa.

W 1940 roku Ciepliński związał się z Armią Krajową w Rzeszowie. Pełnił funkcję komendanta Obwodu ZWZ Rzeszów, a następnie od kwietnia 1941 r. był komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów.

Współpracownicy i podkomendni bardzo wysoko cenili jego uzdolnienia konspiratorskie, takie jak: stanowczość, punktualność, systematyczność i odpowiedzialność. Wymagał przestrzegania zasad konspiracji z całą konsekwencją.

Spektakularnym sukcesem wywiadowczym Łukasza Cieplińskiego było zdobycie map wojskowych ZSRR i prowadzenie obserwacji i pozyskiwania informacji dotyczących V2 oraz wykrycie w tunelu kolejowego pod wsią Stępina niedaleko Strzyżowa. Przyczynił się do uruchomienia na Rzeszowszczyźnie konspiracyjnej fabryki broni.

Zdawał sobie sprawę z zagrożenia jakie niosą za sobą wkraczających do Rzeszowa żołnierze Armii Czerwonej i towarzyszący im funkcjonariuszy NKWD. Zachowywał wobec nowych okupantów daleko idącą ostrożność i taką postawę zalecał swoim żołnierzom. W nocy z 7 na 8 października 1944 podjął nieudaną próbę odbicia żołnierzy AK-owców więzionych przez NKWD na Zamku Rzeszowskim.

Podjął walkę z komunistycznym okupantem współtworząc organizację NIE a następnie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

Po rozwiązaniu AK zdał 1 marca 1945 komendę Inspektoratu AK Rzeszów i wyjechał do Zabrza.

28 listopada 1947 został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Dla ratowania zagrożonych aresztowaniami lub wysokimi wyrokami żołnierzy AK oraz członków organizacji WIN podjął "grę wywiadowczą" z przesłuchującymi.

Śledztwo wobec podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników trwało trzy lata i było prowadzone pod bezpośrednim nadzorem NKWD.

14 października ppłk Łukasz Ciepliński został skazany na 5-krotną karę śmierci oraz 30 lat więzienia. Wyrok śmierci został wykonany 1 marca 1951, Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie.

Symboliczny grób płk. Łukasza Cieplińskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce".

Postać Łukasza Cieplińskiego została upamieniona w ramach Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie.

W 2013 żołnierze AK z Rzeszowszczyzny podjęli stania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Łukasza Cieplińskiego.

Odznaczony:
- Krzyżem Walecznych
- Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari
- Orderem Orła Białego

Robert Springwald

Wybrana literatura:
Zbigniew K. Wójcik, Konspiracja i opór społeczny w Polsce w 1944 - 56, IPN Kraków - Warszawa - Wrocław 2004,
G. Brzęk, Wierny przysiędze. O Łukaszu Cieplińskim "Pługu", komendancie IV Komendy Głównej WiN, Lublin 1991,
Elżbieta Jakimek-Zapart "Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci", wyd. Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2008.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila