start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Kościółek Franciszek (1919-2014)
Kapitan
ps. "Fedor", "Szumski"

Urodził się 7 październinka 1919 r. Uczestnik Kampanii Wrześniowej, walczył w Armii "Karpaty". Po powrocie do domu, już na początku XI.1939 r., wstępuje do konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, współdziałającej z ZWZ, a w 1943 r. scalonej z Armią Krajową.

W strukturach konspiracyjnych pełni różne zadania: jest łącznikiem, kolporterem prasy konspiracyjnej, wykonuje zadania dla wywiadu, następnie zostaje włączony do jednostki bojowej grupy sabotażowo - dywersyjnej podlegającej Komendzie Obozowych Drużyn Bojowych NOW.

Od VIII 1944 (Akcja "Burza") do I 1945 r. (rozwiązanie AK) był żołnierzem stałego oddziału ODB "Chrobry 1", z którym brał udział w wielu akcjach zbrojnych m.in.: rozbiciu mleczarni w Targowisku, rozbiciu niemieckich samochodów pancernych, zdobywaniu broni dla oddziałów partyzanckich. Następnie w I 1945 r. wchodzi do Oddziału Partyzanckiego "Podhale" utworzonego w ramach Zgrupowania Partyzanckiego "Żelbet" 20 pp AK.

O suwerenność Polski walczy z bronią w ręku do XII 1946 r. m.in  z grupami Werwolf. Był poszukiwany przez UB, przez lata szykanowany.

W latach 80-tych wraz z kolegami z konspiracji aktywnie włącza się w akcje upamiętniania żołnierzy podziemia tablicami pamiątkowymi umieszczanymi w kościołach, był jednym z fundatorów sztandaru NOW-AK, który został uroczyście poświęcony w 1989 r. Bardzo aktywnie pracował na rzecz środowiska kombatanckiego, aż do swej ciężkiej choroby, która unieruchomiła go w domu, co nie przeszkadzało mu nadal interesować się sprawami kombatanckimi i służyć radą. Bywał również w Muzeum AK.

Odznaczony m.in. Medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Medalem Wojska (czterokrotnie), Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji "Burza". Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila