start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Baczyński Adam (1924-2014)
Kapitan
ps. "Maur"

Adam Baczyński urodził się 29 marca 1924 r. w Warszawie, następnie przebywał w Katowicach, a od 1934 r we Lwowie. Tam do września 1939 r. kończy 3 klasy IV-go gimnazjum i dalsze dwie podczas pierwszej okupacji sowieckiej, latem pracuje fizycznie na budowach.

W okresie okupacji niemieckiej tj. w latach 1941- 1944 pracuje między innymi w Instytucie Szczepionki Przeciwtyfusowej prof. Weigla i kontynuuje naukę w trybie tajnym (tzw.komplety) zakończoną konspiracyjną maturą w czerwcu 1944 r.

Od marca 1943 przystępuje do konspiracji w AK, gdzie przechodzi konspiracyjny Kurs Szkolenia Podchorążych Piechoty, który kończy w maju 1944 r. ze stopniem kpr. podchorąży. W tym czasie bierze udział w zbrojnych akcjach osłonowych wsi polskich w okolicach Lwowa przed Gestapo i nacjonalistycznymi bandami ukraińskimi.

Prowadzi obserwacje ruchu wojsk niemieckich, a także inwigiluje agentów, rozlepia odezwy antyniemieckie. W lipcu 1944 bierze udział w zbrojnej akcji "Burza" przy wypieraniu oddziałów niemieckich ze Lwowa - w zgrupowaniu Lwów - Miasto Dzielnica Południowa - w ramach odtworzonych oddziałów 40 pułku piechoty 5 Dywizji Piechoty im. "Dzieci Lwowskich" - jako zastępca dowódcy drużyny sztabu AK Dzielnicy Południowej pod komendą kpt. Karol Borkowego.

W dniu 29 lipca 1945 r. już po zajęciu Lwowa przez wojska sowieckie zostaje aresztowany przez patrol NKWD, ale ratuje się ucieczką. Przed poborem do armii Berlinga chroni się wstępując do formacji minerów - organizowanej przy Armii Czerwonej - w której po miesięcznym przeszkoleniu rozminowywuje z drużyną, przez pół roku pn-zachodnie tereny miasta Lwowa do 31 marca 1945.

Równocześnie w październiku 1944 rozpoczyna studia architektoniczne na Politechnice Lwowskiej składając wcześniej maturę eksternistyczną. W kwietniu 1946 r zostaje repatriowany do Krakowa gdzie kontynuuje i kończy studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej.

W 1950 r. rozpoczyna pracę zawodową. W latach 1957-1980 bierze udział w działaniach Komitetu Budowy Pomnika AK na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a także budowy Pomnika Martyrologi w Płaszowie, Niepołomicach, Kszczonowie oraz kilku tablic upamiętniających Armię Krajową. Od 1991 r. jest członkiem Zarządu Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego, w którym pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji jak Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej i Historycznej.

Razem z panem Aleksandrem Nikodemowiczem był współautorem stałej wystawy: "Obszar Lwowski ZWZ-AK" w Muzeum AK w Krakowie. Wykonał wiele prac graficznych o tematyce działalności Armii Krajowej.

Reprezentował Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" we wszystkich najważniejszych uroczystościach patriotycznych.

Aktywnie współpracował z Muzeum AK w organizowaniu wystawy "Akcja Burza we Lwowie", przekazując na wystawę szereg bardzo cennych pamiątek.

Człowiek z wielkim żołnierskim sercem dla etosu Armii Krajowej.

Małgorzata Janiec

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila