start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Horak Alojzy (1891-1943)
Pułkownik
ps. "Witold Młot", "Nestorowicz", "Neuman"

Urodzony 10 sierpnia 1891 r. w Krakowie. Ukończył studia z zakresu historii i geografii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu we Lwowie. W maju 1909 r. wstąpił do Polskiego Związku Wojskowego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Tam odbył przeszkolenie oficerskie w ramach szkoły podchorążych. Od lutego 1913 r. był członkiem Sztabu Naczelnego Polskich Drużyn Strzeleckich.

Był współorganizatorem harcerstwa we Lwowie (1911 r.) Został zastępcą drużynowego II Lwowskiej Drużyny im. Hetmana Chodkiewicza i członkiem Naczelnej Komendy Skautowej.

W czasie I Wojny Światowej zmobilizowany do armii austriackiej. W maju 1915 r. został ciężko ranny i przeszedł długotrwale leczenie w krakowskim szpitalu. Po rekonwalescencji powrócił do Lwowa i włączył się do walk o miasto.

W 1918 r wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego początkowo jako dowódca kompanii karabinów maszynowych 5 pp. Legionów. Uczestniczył w III Powstaniu Śląskim. Do końca lat dwudziestych pełnił różne funkcje w gremiach sztabowych Wojska Polskiego. Od czerwca 1933 - marca 1935 był dowódą 73 Pułk Piechoty w Katowicach. Po przeniesieniu w stan spoczynku w 1935 został zastępcą szefa Wojskowego Biura Historycznego.

Walczył w Kampanii Wrześniowej 1939 r. Od 5 września 1939 roku i kierował ewakuacją i zabezpieczeniem aechiwaliów Wojskowego Biura Historycznego. Od 12 września pełnił obowiązki szefa sztabu później dowódcy Grupy "Brześć". Oddział ten skapitulował przed Armią Czerwoną dopiero 3 października nad Sanem a żołnierze grupy zostali internowani. Pod koniec października 1939 r uciekł z sowieckiej niewoli i przybył się do Warszawy. Włączył się w działalność konspiracyjną w ramach SZP, ZWZ/AK.

W latach 1940-1942 pełnił różne funkcje w strukturach konspiracji warszawskiej, między innymi krótko był komendantem Okręgu ZWZ/AK Warszawa - województwo. Współpracował w wydawaniu prasy podziemnej ( Tygodnik Informacyjny, Nowa Armia Polska).

Jest autorem opracowania "Kampania wrześniowa w oświetleniu niemieckim" cz. 1-3 i monografii pt: "Edward Śmigły - Rydz. Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i Naczelny Inspektor Sił Zbrojnych i Naczelny Wódz przed i podczas kampanii wrześniowej". Redagował pismo "Powstaniec". Wydawał publikacje szkoleniowe pt: "Kurs szeregowych".

Po odmowie objęcia komendy nad Okręgiem Białostockim ZWZ, przeniesiony do BIP KG AK.

Aresztowany 10 listopada 1942. Poddany ciężkiemu i brutalnemu śledztwu, został 12 lutego 1943 roku rozstrzelany przez Niemców w Lasach Chojnowskich pod Stefanowem.

Po wojnie jego zwłoki ekshumowano i po uroczystym pogrzebie 20 lipca 1946 r pochowano na Powązkach.

Odznaczony
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1932)
Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy (pośmiertnie 1946)
Krzyżem Niepodległości
Krzyżem Walecznych - trzykrotnie
Srebrnym Krzyżem Zasługi (1925)
Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi

Robert Springwald

Wybrana literatura:
Andrzej Krzysztof Kunert: Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945 T.1. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila