start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Jasiukowicz Stanisław (1882-1946)
ps. "Opolski", "Ignacy", "Kuciński", "Kutnowski"

Urodzony 8 grudnia 1882 w Petersburgu w inteligenckiej rodziny polskiego przedsiębiorcy działającego w Rosji.

Studiował inżynierię lądową i prawo w Petersburgu na uniwersytecie w Monachium gdzie w 1909 r doktoryzował się z ekonomii. Już w czasach studenckich wstąpił do tajnej organizacji patriotycznej Związku Młodzieży Polskiej "Zet".

W okresie międzywojennym był jednym z czołowych działaczy Narodowej Demokracji. Aktywny w Narodowym Zjednoczeniu Ludowym, a od 1920 w Związku Ludowo-Narodowym. W latach 1920-1935 był posłem na Sejm.

W czasie okupacji niemieckiej był aktywnym działaczem konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego. Przez cztery miesiące w 1943 więziony na Pawiaku. Po wyjściu na wolność wszedł w skład Delegatury Rządu na Kraj. W lipcu 1944 został ministrem i wszedł do Krajowej Rady Ministrów.

W marcu 1945 został aresztowany przez NKWD wraz innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Bezprawnie sądzony w Moskwie. W "Procesie Szesnastu" skazany na 5 lat więzienia. Zmarł na serce w szpitalu więziennym.

Pośmiertnie odznaczony w 2006 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach znajduje się tablica upamiętniająca Stanisława Jasiukowicza.

Robert Springwald

Wybrana literatura:
Andrzej Krzysztof Kunert. Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945 T.3. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987,
Słownik biograficzny Europy środkowo-wschodniej w XX w., Warszawa 2004.

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila