start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Kabata Zbigniew (1924-2014)
ps. "Bobo"

Urodził się 17 marca 1924 r. w Jeremiczach na Polesiu.

W młodości związał się z harcerstwem. Wziął udział w rejsie żaglowcem harcerskim Zawisza Czarny pod dowództwem gen. Mariusza Zaruskiego. Do 1939 kształcił się w Pierwszym Korpusie Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie.

Po wybuch wojny włączył się w działalność konspiracyjną walcząc w oddziale partyzanckim "Jędrusie" na ziemi sandomierskiej i tarnobrzeskiej. Wziął udział w Operacji "Burza" w szeregach 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej utworzony w Obwodach AK Opatów i Sandomierz. Uczestnik akcji dywersyjnych, potyczek, bitew partyzanckich. Był również redaktorem, drukarzem, kolporterem prasy podziemnej.

W 1945 roku ścigany przez NKWD i UB, zagrożony aresztowaniem potajemnie ucieka z kraju, docierając do II Korpusu WP we Włoszech.

W latach 1948-1951 był rybakiem dalekomorskim w Szkocji, a później studiował biologię na Wydziale Zoologii Uniwersytetu w Aberdeen, na którym uzyskał w 1959 roku stopień doktora filozofii, a w 1966 doktora nauk przyrodniczych. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Marine Laboratory - Scootish Department of Agriculture and Fisheries. W 1967 został kierownikiem Laboratorium Parazytologii w Pacific Biological Station w Nanaimo w Kanadzie, gdzie pracował do emerytury w 1989 r.

Autor pieśni i wierszy partyzanckich. Opublikował wiele atrukułw wspomnieniowych w prasie emigracyjnej (Dziennik Polski - Dziennik Żołnierza) i audycji radiowych, np. dla BBC w języku angielskim. Wśród ponad 50 wierszy opowiadających głównie o bohaterskiej walce i składających hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej. W 1964 roku napisał wiersz "Armia Krajowa" będący nieoficjalnym hymnem środowisk żołnierzy AK.

Odznaczony:
Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari
Krzyżem Walecznych - odznaczony dwukrotnie
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Order of Canada
Za szczególny wkład wniesiony do światowej nauki przez Polskie Towarzystwo Parazytologiczne - Medalem im. Konstantego Janickiego
Przez Instytut Rybacki w Gdyni - Medalem im. Prof. Kazimierza Demela
Przez Kanadyjskie Towarzystwo Zoologiczne - Wardle Medal

Doktor honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie, honorowy Obywatel Miasta Sandomierza.

Zmarł 4 lipca 2014 w Nanaimo w Kanadzie.

Robert Springwald

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila