start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Kobylański Kazimierz (1892-1978)
ps. "Inżynier", "Jerzy", "Markowski"

Urodził się w Warszawie w 1 lutego 1892. Ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kapucynów. Eksternistycznie zdał maturę we Lwowie w 1910 i podjął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. W trakcie studiów działał w młodzieżowej organizacji niepodległościowej "Zarzewie". Był również członkiem zarządu akademickiego stowarzyszenia "Kuźnica".

W trakcie wojny polsko ukraińskiej wziął udział w walkach o Lwow. Ponownie staną do obrony Lwowa w 1920.
Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Śląsku.

W okresie międzywojennym był współwłaścicielem i dyrektorem fabryki "Gerlach w Drzewicy. Była aktywnym działaczem Stronnictwa Narodowego.

Po 1939 r włączył się w działalność konspiracyjną. Był szefem Oddziału IV KG Narodowej Organizacji Wojskowej. Działał w podziemnych politycznych strukturach narodowych. Był członkiem Rady Jedności Narodowej.

8 marca 1945 r. pełniąc obowiązki prezesa Zarządu Głównego SN został podstępnie aresztowany przez NKWD. Był sądzony w "Procesie szesnastu" w Moskwie. Kazimierz Kobylański został uniewinniony i w czerwcu 1945 powrócił do Polski.

Wraz z innymi politykami Stronnictwa Narodowego po wojnie usiłował wznowić legalną działalność stronnictwa co spotkało się odmową ze strony władz komunistycznych i aresztowaniami.

Kazimierz Kobylański aresztowany przez UB we wrześniu 1945 i po dwóch miesiącach zwolniony. Ponownie aresztowany w lipcu 1947 i wyrokiem Sądu Wojskowego skazany na 8 lat więzienia. Wyszedł na wolność 24 grudnia 1954.

Zmarł 11 maja 1978 r w Warszawie.

Robert Springwald

Wybrana literatura:
Wojciech Baliński. Porwanie i proces szesnastu. Kraków 2005, Muzeum AK s 43 i 44.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila