start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Justynowa Kazimiera (1893-1963)
Żołnierz SZP-ZWZ-AK, nauczycielka
ps. "Matka", "Teściowa"

Urodziła się 12 VII 1893 r. w miejscowości Mierzeń w powiecie myślenickim jako Kazimiera Banachówna. W czasie I wojny światowej służyła w Polskiej Organizacji Wojskowej. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie Panien Benedyktynek w Staniątkach. Po wyjściu za mąż za Wincentego Justynę przyjęła jego nazwisko i wspólnie zamieszkali w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie była nauczycielką.

Od X 1939 r. w działała w konspiracji Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Inspektoratu Piotrkowskiego Okręgu Łódzkiego. Organizowała służbę łączności Okręgu Łudź ZWZ-AK i łączność z Komendą Główną. Wspólnie z córkami - Danutą i Marią prowadziła kolportaż prasy podziemnej, organizowała pomoc i schronienie dla żołnierzy konspiracji, partyzantów i zbiegłych z getta Żydów; współpracując przy tym z komórkami legalizacji. Organizowała i prowadziła tajne nauczanie. Pełniła funkcję płatnika Inspektoratu Piotrkowskiego ZWZ-AK.

Została aresztowana przez Gestapo w 1944 r. i torturowana. Następnie była więziona w obozach koncentracyjnych Ravensbruck, Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu z obozu wyjechała na leczenie do Szwecji, po czym powróciła do Piotrkowa, gdzie zmarła w 1963 r.

Była odznaczona m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Wiesław Śniadecki (red. i uzup. PMB)

Literatura:
Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci, Łódź 2009;
Kazimiera Banach Justynowa, www >>>

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila