start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Szymusik Bogdan (1919-2015)
ps. "Szymon"

Syn Tadeusza i Marii, urodził się w Dąbrowie pow. Przemyślany woj. Tarnopol 15 marca 1919 roku. W czasie okupacji sowieckiej pracował w szkolnictwie i zaocznie we Lwowie studiował pedagogikę.

Od początku okupacji niemieckiej i wzmożonej aktywności Ukraińców przeciw Polakom brał czynny udział w samoobronie. Do Armii Krajowej wstąpił 4 lutego 1943 r. składając przysięgę w obecności kierownika szkoły Władysława Wierzbickiego, Józefa Ślimaka i Wincentego Mucka obierając za swój pseudonim konspiracyjny "Szymon". Otrzymał przydział do Oddziału kpt. rez. piech. Fryderyka Stauba ps. "Proch" w Obwodzie III Przemyślany "Folwark" Inspektorat Południowy Okręgu Lwów.

Uczestniczył w akcjach bojowych i odwetowych przeciw Niemcom i UPA w dywersji drogówki (kolczatki), kolejówki (rozkręcanie szyn na zakrętach i przecinanie drutów telefonicznych na odcinku Kurowice - Przemyślany). Brał udział w akcji Osthandel "Bata" w Przemyślanach (zdobywanie butów), zakupywaniu broni od Niemców za podstawowe produkty żywnościowe, w odsieczy Hanaczowa po pierwszym napadzie w czasie którego wymordowano około 80-ciu mieszkańców i spalono ich gospodarstwa. Po nieudanym napadzie na dom w którym mieszkał, zamieszkał w Przemyślanach u p. Seweryna Jagoszewskiego, właściciela warsztatu ślusarskiego.

Tu na zlecenie swego dowódcy sierż. podch. Tadeusza Nowego ps. "Granat" wyrabiał puszki do sidolówek, które uzupełniano w materiał wybuchowy i zapalniki. 12 kwietnia 1944 roku wieczorem upowcy napadli na dom w którym mieszkał. Wyczuwał upowski wyrok śmierci i zdecydował wyjechać z rodziną do Rokietnicy pow. Jarosław, gdzie nawiązał kontakt z miejscowym oddziałem AK. Brał udział w akcjach odwetowych za terroryzowanie ludności polskiej.

Po wojnie wyjechał do Krakowa. Przez wiele lat był obserwowany przez UB.

Organizator "Muzeum Historii Pszczelarstwa Polskiego", odznaczony Złotym Medalem im. J. Dzierżonia i Złotym Krzyżem Zasługi. Dzięki jego staraniom powstało też Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, noszące obecnie imię Bogdana Szymusika.

W 1991 roku na ręce mgr. Jerzego Wesołowskiego z Krakowskiego Oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddał zakopany w Krakowie pistolet maszynowy, furażerkę z orzełkiem w koronie i spodnie bryczesy oficerskie z 1939 r. na rzecz powstającego Muzeum AK.

W 1993 r. wstąpił do Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego Okręg Małopolska.

Odznaczony:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Medalem za udział w wojnie obronnej 1939 r.
Krzyżem Armii Krajowej
Krzyżem Partyzanckim
Krzyżem Żołnierz Kresowy
Krzyżem II Obrony Lwowa
Odznaką akcji "Burza".

Mianowany na stopień porucznika w 2014 r.

Zmarł 11 lutego 2015 r. w Krakowie.

Jacek Janiec

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila