start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Miklaszewski Tadeusz (1897-1946)
ps. "Małynicz", "Nilski", "Stencel"

Urodził się 25 czerwca 1897 r w Duchowszczyźnie w okolicach Smoleńska w rodzinie inteligenckiej. Ukończył gimnazjum w Rosawlu i tam w maju 1914 złożył egzamin maturalny. Podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Moskwie kontynuowane od października 1915 w ramach Akademii Lekarsko-Wojskowej w Petersburgu.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powróci do kraju i zgłosił do Wojska Polskiego służąc jako lekarz w różnych jednostkach.

Od początku lat dwudziestych XX w. piastował różne funkcje w administracji państwowej. Był między innymi: starostą grodzkim Warszawa - Południe i później Warszawa Śródmieście.

W okresie okupacji był naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa w Departamencie Spraw Wewnętrznych a od sierpnia 1944 był Dyrektorem Departamentu Prezydialnego Delegatury Rządu na Kraj. Czynny w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego do likwidacji Delegatury Rządu w 1945 r. Był członkiem Stronnictwa Pracy.

Zmarł w Warszawie w 1946 r.

Robert Springwald

Literatura
A. K. Kunert, Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1944, Warszawa 1987; t. 1, s. 116

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila