start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Fiszer Stefan (1890-1957)
ps. "Irving"

Urodził się 9 lipca 1890 w Nietulisku Fabrycznym w rodzinie robotniczej. Po zdobyciu stosownego wykształcenia w 1911 rozpoczną prace w szkolnictwie. Po wybuchu I wojny światowej znalazł się w Rosji. O listopada 1917 pracował w szkole Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny w Tule. W Rosji związał się z SDKPiL.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powrócił do kraju i zamieszkał w Piotrkowie Trybunalskim Powrócił do pracy w szkolnictwie jednocześnie zaangażował się działalności w Nauczycielskiego Koła PPS. We wrześniu 1924 podjął pracę w administracji Piotrkowa. Był aktywnym lokalnym działaczem PPS. Ze względu na wewnętrzy konflikt w lokalnych strukturach partii w 1939 został z niej usunięty.

W latach 1934 - 39 powołany został na stanowisko Prezydenta Miasta i przewodniczącego Rady Miasta.

We wrześniu 1939 nie włączył się w przygotowanie i prowadzenie obrony Piotrkowa mimo powierzanej mu funkcji Przewodniczącego Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. W okresie okupacji pracował w Zarządzie Miasta.

W konspiracji działał w strukturach kieleckiego PPS WRN. W 1941 roku powierzono mu kierownictwo walki cywilnej w okręgu kieleckim. Od marca 1944 pełnił funkcje Okręgowego Delegat Rządu.

Po zakończeniu II wojny światowej pracował w strukturach PSS Społem. W 1949 został usunięty z zajmowanych stanowisk.

Zmarł 17 stycznia 1957 r.

Robert Springwald

Literatura:
Fiszer Stefan, Alicja Pacholczykowa. W: Słownik Biograficzny Działaczy Ruchu Robotniczego. Warszawa: "Książka i Wiedza" 1987. s. 108 - 109.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila