start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Jabłoński Bolesław (1909-1982)
Major, inżynier chemik
ps. "Bill", "Emma", "Kalina", "Witocin"

Urodził się 6 X 1909 r. w Opatowie. Maturę zdał w Pruszkowie w 1931 r. Rok później ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Śremie, a po ćwiczeniach został w 1934 r. mianowany podporucznikiem rez. piech. W 1939 r. ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego w Warszawie z tytułem inżyniera chemika.

W VIII 1939 r. został zmobilizowany do w Wilnie, z którym odbył kampanię 1939 r. Walczył koło Białegostoku. Ranny trafił do sowieckiej niewoli, z której uciekł na Litwę i został internowany. Niebawem uciekł z obozu i przez Szwecję i Wielka Brytanię dotarł do Francji. Tu służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, w składzie której walczył pod Narwikiem i w kampanii francuskiej 1940 r.

Po rozbiciu SBSP przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył m.in. w 1 Brygadzie Strzelców. 1/2 IX 1942 r. jako cichociemny został zrzucony do kraju, awansując na kapitana i otrzymał przydział do sztabu Komendy Okręgu Łódź Armii Krajowej. Od początku 1943 r. do III 1944 r. był szefem Oddziału II Okręgu Łódź AK i zorganizował sieć wywiadu w okręgu i na terenie Rzeszy. Od IX do X 1944 r. był szefem sztabu Okręgu Łódź, po czy kirował placówką przerzytową z Generalnego Gubernatorstwa do Rzeszy. W I 1945 r. awansował na majora.

Po wkroczeniu Sowietów ukrywał się w Piotrkowie i Łodzi, gdzie aresztowano go w II 1945 r. i tu uwięziono, następnie w Poznaniu, Śremie, Rembertowie i na Mokotowie, skąd został zwolniony po umorzeniu śledztwa w XI 1945 r. Zamieszkał w Warszawie gdzie prowadził wytwórnię kalafonii. W I 1949 r. został ponownie aresztowany i osadzony na Mokotowie. Bo brutalnym śledztwie, został w I 1950 r skazany na karę 9 lat więzienia, którą odbywał na Mokotowie i we Wronkach. Na mocy amnestii został zwolniony z więzienia 30 I 1955 r. Powrócił do Warszawy i do emerytury prowadził warsztat kaletniczy.

Zmarł 12 III 1982 w Warszawie.

Był odznaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V klasy, Orderem Polonia Restituta V klasy (1979 przez Prezydenta RP na uchodźstwie), trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Piotr M. Boroń

Literatura:
J. Tucholski, Cichociemni, Warszawa 1985;
Aleksandra Leśna, Mjr Bolesław Jabłoński "Bill" - cichociemny, inżynier, filantrop, w: Biuletyn informacyjny ŚZŻAK IX 2013.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila