Urodził się 18 października 1890 w Łowiczu. Ukończył gimnazjum realne. Jeszcze przed wybuchem I wojny wraz z rodzina przeniósł się do Galicji. W 1912 wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich.
Po wybuchu I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Był oficerem 5 Pułku Piechoty Legionów. W lipcu 1916 roku został ranny w bitwie pod Kostiuchnówką i dostał się do rosyjskiej niewoli. Zwolniony z niewoli, od kwietnia 1917 roku przebywał na rekonwalescencji w szpitalu Czerwonego Krzyża w Pradze.
Po powrocie do kraju wstąpił do Wojska Polskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej sprawował funkcję szefa sztabu i równocześnie pełnił obowiązki dowódcy ochotniczych oddziałów białoruskich (od maja 1920 roku do maja 1921 roku przebywał w Słonimiu, Baranowiczach i w Łodzi).
W latach 20. XX wieku pełnił służbę w 28 Pułku Piechoty w Łodzi na stanowiskach kwatermistrza, dowódcy batalionu i zastępcy dowódcy.
Do 1937 roku dowodził 84 Pułkiem Strzelców Poleskich w Pińsku. W latach 1938-1939 był komendantem głównym Związku Strzeleckiego.
We wrześniu 1939 oddany został do dyspozycji Ministerstwa Spraw Wojskowych i przydzielony do GO "Włodzimierz". Po 17 września nie unikał starcia z Armią Czerwoną. 20 września pozostające pod jego komanda oddziały został otoczone i wzięte do sowieckiej niewoli.
W okresie okupacji przebywał w Warszawie i związał się z konspiracją piłsudczykowską.
Od 1943 r służył jako oficer w KG AK. Walczył w powstaniu warszawskim w Śródmieściu. Po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej. Przebywał w stalagu XIB w Faligbostel.
Po zakończeniu wojny pozostał na zachodzie. Przez kilka lat mieszkał w Lubece, aby ostatecznie od 1956 osiedlić się w USA. Przez kilka lat pełnił funkcję Prezesa Związku Legionistów i Piłsudczyków w USA.
Zmarł 30 czerwca 1961 w Chciago.
Odznaczony:
Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyżem Niepodległości
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Walecznych - czterokrotnie
Złotym Krzyżem Zasługi
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Robert Springwald
Wybrana literatura
Marek Gałęzowski. Wierni Polsce. Ludzie konspiracji piłsudczykowskiej, Warszawa 2005.
|