start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Bujak Mieczysław (1926-1951)
ps. "Gryf"

Urodzony 2 kwietnia 1926 r. w Krakowie. W okresie międzywojennym był aktywny w ruchu harcerskim.

Od 1942 r. żołnierz AK. Łącznik i kolporter podziemnej prasy. W okresie 26 czerwca - 1 sierpnia 1944 r. był dowódcą drużyny w zgrupowaniu partyzanckim AK Kampinos. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim walcząc w szeregach Oddziałów Specjalnych "Jerzyki".

Po upadku powstania trafił do stalagów: XI A Altengrabow i XI B Fallingbostel. Uwolniony został przez wojska amerykańskie i wstąpił do armii USA walcząc w składzie jednostki pancernej 3 Armii USA na terenie Czech.

14 października 1945 r. powrócił do Polski i włączył się w działalność konspiracji antykomunistycznej wstępując do oddziału partyzanckiego WiN kpt. Mariana Bernaciaka "Orlika" na terenie powiatu puławskiego.

Po rozwiązaniu oddziału zgłosił się ochotniczo do tzw. Ludowego Wojska Polskiego.

Na przełomie 1949/50 zaczęła się nim interesować funkcjonariusze Informacji Wojskowej. Pod zarzutami udziału w nielegalnej organizacji WiN, gromadzenia broni i prowadzenia wśród podchorążych "agitacji antypaństwowej" został aresztowany 19 sierpnia 1950 r. i poddany brutalnemu śledztwu.

25 kwietnia 1951 r. skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy nr IV na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 30 sierpnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Po egzekucji ciało ppor. Bujaka pochowano w kwaterze 81 A na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu obok kilkuset innych ofiar systemu stalinowskiego.

Szczątki por. Bujaka ekshumowano w 2006 r. w wyniku prac prowadzonych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Podczas ekshumacji odnaleziono zakopaną jesienią 1951 r. przez matkę i siostrę ppor. Bujaka butelkę z dwiema umieszczonymi w środku kartkami. Jedną z nich kończyły słowa: "Zamordowany 30 sierpnia 1951 r. za to, że był Polakiem".

Ppor. Mieczysław Bujak został uroczyście pochowany 3 kwietnia 2007 r. na Cmentarzu Powązkowskim (Wojskowym) w Warszawie.

W 2007 roku Grzegorz Braun nakręcił film pt. Oskarżenie - sprawa por. Bujaka.

Robert Springwald

Literatura:
Krzysztof Szwagrzyk, Kryptonim "Mordercy" (Sprawa ppor. Mieczysława Bujaka). Studium prowokacji i terroru, Wrocław 2009

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila