start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Gedl Bogusław (1921-2015)
Porucznik
ps. Dębczak

Urodził się 11.08.1921 r. w Krakowie. Zaprzysiężony w ZWZ w grudniu 1939 r. Wiosną 1942 roku w AK przydzielony do sztafety Biura Informacji i Propagandy (BiP), która miała za zadanie dowożenie prasy konspiracyjnej do wyznaczonych punktów.

19.10.1943 r. został awansowany do stopnia st. strzelca oraz wysłany na kurs podoficerski. Za wytężoną pracę w sztafecie BiP oraz pełnienie obowiązków z-cy dowódcy sztafety, został przeniesiony do XV Kompani "Żelbetu". W tym czasie znacznie zwiększył się nakład Biuletynu Informacyjnego Małopolski oraz innych codziennych wydawnictw podziemnych.

Praca organizacyjna Bogusława Gedla przyniosła uznanie przełożonych wyrażone pochwałą dla całej dowodzonej przez niego sztafety. Z końcem 1943 r., otrzymał dodatkowe zadanie dostarczania gazetek do najniższych szczebli konspiracyjnych w Kompaniach XV i XVI, został również po. zastępcy dowódcy plutonu I "Orzeł" oraz wysłany na kurs podchorążych rezerwy.

Po ukończeniu podchorążówki we wrześniu 1944 r. awansowany przez kpt. Dominika Zdziebło-Danowski "Kordiana" - Dowódcę "Żelbetu" do stopnia kaprala pchor., oraz mianowany po. dowódcy I plutonu "Orzeł" przy XVI Kompani Baonu "Stanisław". Powierzono mu zadanie organizacji dywersji oddziału. Po "wsypie" drukarni BiP udało mu się wraz z podkomendnymi wynieść część prasy i dostarczyć ją pomimo kontroli do miasta. Za zasługi poniesione w reorganizowaniu i uruchamianiu tajnych drukarni został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Rozkazem z 11.IX.1944 r., został mianowany na stopień podporucznika.

W styczniu 1945 r., dowodząc patrolami dywersyjnymi dokonał szeregu udanych akcji na Niemców m.in. na K.K.O Pijarska, K.K.O Szpitalna, rozbrajał żołnierzy niemieckich. W tym czasie został odznaczony Krzyżem Walecznych po raz 1 i 2 oraz awansowany na po. Dowódcy Kompanii XVI. Kilka dni przed wkroczeniem do Krakowa wojsk radzieckich został aresztowany przez Niemców i osadzony w więzieniu na Montelupich, a następnie przewieziony do obozu w Płaszowie.

W dniu 27.IX.1945 r., ujawnił się w Krakowie przed Komisją likwidacyjną ds. AK.

Po 1989 r., w miarę swoich sił brał udział w życiu kombatanckim. Był osobą niezwykle skromną, uczynną i koleżeńską. Razem ze swoją żoną śp. Łucją włączył się w pomoc charytatywną dla Polaków pozostałych na Kresach m.in. przewozili paczki żywnościowe do Lwowa.

Odznaczony został m.in.: trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Londyńskim Krzyżem Armii Krajowej, Patentem i Odznaką "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny", Odznaką Zgrupowania "Żelbet" AK.

Zmarł 2.06.2015 r. w Krakowie.

Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila