start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Włodarkiewicz Jan (1900-1942)
Podpułkownik
ps. "Darwicz", "Damian", "Jan Darwicz", "dr Jan", "Jan", "Odważny"

Urodził się 28 maja 1900 w Warszawie. Był absolwentem warszawskiego gimnazjum im. Stanisława Staszica. Już w latach szkolonych aktywnie działał w tajnych kółkach młodzieżowych. W czasie pierwszej wojny światowej należał do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wstąpił do wojska. Swoją służbę w kawalerii rozpoczął w 27 Pułku Ułanów w Nieświeżu na stanowiskach dowódcy plutonu, później dowódcy szwadronu i adiutanta pułku. 1 marca 1922 awansowany na stopień porucznika.
 
W 1929 został przeniesiony do sztabu 9 Samodzielnej Brygady Kawalerii w Baranowiczach, a w 1930 do Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, gdzie był instruktorem na kursie dowódców szwadronów. 12 marca 1933 roku został awansowany na rotmistrza.

Decydujące znaczenie dla dalszych losów było podjęcie służby w Oddziale II Sztabu Głównego. Od 1935 obszarze zainteresowań znalazła się dywersja pozafrontowa, czyli prowadzona na tyłach nieprzyjaciela.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 otrzymał zadanie tworzenia rezerwowych oddziałów kawalerii. Przydzielony był do Ośrodka Zapasowego Kawalerii w Garwolinie. Sformował we Włodawie 15 września improwizowany szwadron kawalerii. Walczył w szeregach Armii Lublin, w 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej, gdzie dowodził sformowanym z rozbitków kawaleryjskim oddziałem rozpoznawczym. 15 października w okolicy Mrozów k. Warszawy rozwiązał oddział, nakazując jednak podkomendnym zatrzymać broń i zgłaszać się w Warszawie pod wyznaczonymi adresami.

Przegotowany do prowadzenia dzielności konspiracyjnej w listopadzie 1939 wraz z rtm Witoldem Pileckim, założył organizacje o nazwie Tajna Armia Polska i został jej pierwszym komendantem.

W 1940 utworzyły Konfederację Narodu i stanął na czele pionu wojskowego Konfederacji Narodu - Konfederacji Zbrojnej, Z uwagi na przedwojenne przeszkolenie wywiadowcze na przełomie lipca i sierpnia uczestniczył w naradzie z udziałem m.in. Komendanta Głównego ZWZ Stefana Roweckiego ps. "Grot", na której zapadła decyzja o zatwierdzeniu akcji "Wachlarz". Włodarkiewicz i został jej komendantem.
 
Awansowany na stopień pułkownika 18 marca 1942

W marcu 1942 wyjechał do Lwowa na inspekcję I Odcinka. Być może miał do wykonania także misję polityczną, zaplanowane było bowiem jego spotkanie z ukrywającymi się we Lwowie działaczami politycznymi.

Zmarł we Lwowie, nagle w niewyjaśnionych okolicznościach 18 lub 19 marca 1942 r.

Robert Springwald

Bibliografia:
Cezary Chlebowski, Wachlarz, Warszawa 1990.
Cezary Chlebowski, Zagłada IV Odcinka, Warszawa 1987, s. 7-25.
Kazimierz Malinowski, Tajna Armia Polska, Znak, Konfederacja Zbrojna, Warszawa 1986.
Andrzej Krzysztof Kunert: Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945 T.1. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987, s. 160-161.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila