start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Zadrowski Feliks (1890-1952)
ps. "Skupiewski"

Urodził się 15 grudnia 1890 roku (wg Słownika Biograficznego. A. Kunert podaje datę 30 maja 1891) w Sierpcu w rodzinie inteligenckiej.

Ukończył studia na Uniwersytecie w Kijowie broniąc w 1912 pracy dyplomowej na Wydziale Prawa. Następnie w Łodzi i Warszawie odbył aplikację adwokacką i w 1918 podjął pracę jako sędzią grodzki w Otwocku, a od listopada 1918 w Warszawie i w grudniu 1919 wpisany tam na listę adwokatów.

W lipcu 1920 wstąpił ochotniczo do wojska polskiego służąc w 1 pułku piechoty Legionów. Po demobilizacji powrócił do Warszawy i otworzył kancelarię adwokacką. Przez kilka lat był członkiem Rady Adwokackiej w Warszawie.

W okresie okupacji, po wznowieniu działalności przez Radę Adwokacką był jej rzecznikiem dyscypliny. Od stycznia 1940 był członkiem powołanej przez Niemców tzw. Rady Przybocznej (Beirath), złożonej z obecnych w Warszawie członków Wydziału Wykonawczego Naczelnej Rady Adwokackiej i Rady Adwokackiej w Warszawie. Był jednym z "czternastu sprawiedliwych", którzy wypowiedzieli się przeciwko decyzji władz niemieckich, która miesiąc później zażądała od Rady Przybocznej opinii w sprawie skreślenia Żydów z listy adwokatów. W rezultacie jego sprzeciwu został skreślony z dniem 1 maja 1940 z listy adwokatów i podjął pracą radcy prawnego w Banku Zachodnim.

Czynnie działał w konspiracyjnym samorządzie adwokackim. Był dyrektorem Departamentu Sprawiedliwości Delegatury Rządu RP na Kraj.

Po wyzwoleniu kraju był od kwietnia 1945 adwokatem w Warszawie.

W grudniu 1951 został skreślony z listy adwokatów, a 10 kwietnia 1952 zmarł w Warszawie.

W 1982 roku przyznano mu pośmiertnie Złotą Odznakę "Adwokatura PRL".

Robert Springwald

Wybrana literatura.
Andrzej Kunert w "Słowniku biograficznym konspiracji warszawskiej 1939-1945 T. 1" 163 - 164

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila