start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Dembowski Franciszek (1924-2015)
Porucznik
ps. "Dzwonek"

Urodził się w Warszawie w rodzinie ziemiańskiej z tradycjami patriotycznymi. Syn Włodzimierza i Henryki z d. Sokołowskiej. Uczęszczał do gimnazjum w Grajewie, potem kadet Korpusu Kadetów nr 2 imienia Rydza-Śmigłego w Rawiczu.

Nie uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r. Pod koniec 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie został zaangażowany przy konspiracyjnej produkcji granatów "filipinek" w Warszawie. W 1943 r. ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską. Walczył w powstaniu warszawskim na Mokotowie, w II plutonie kompanii B-1 Batalionu "Bałtyk" Pułku "Baszta". Po kapitulacji Mokotowa przeszedł kanałami w kierunku Śródmieścia.

Po upadku powstania przebywał w niewoli w Stalagu X B Sandbostel i Stalagu XVIII C Markt-Pongau koło Salzburga. Po uwolnieniu trafił do obozu Polskich Sił Zbrojnych w Lille, gdzie wstąpił do szkoły podoficerskiej; ukończył również gimnazjum i liceum polskie w La Cortine składając egzamin maturalny.

Do Polski powrócił w grudniu 1948 r. i następnie ukończył studia geologiczne. Był aktywnym działaczem Klubu Powstańców Warszawy w Krakowie, min. w Muzeum AK spotykał się z młodzieżą i brał udział w wielu uroczystościach.

Zmarł 21 października 2015 r. Pochowany na krakowskim Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty.

Matka oraz siostra Małgorzata zostały zamordowane w Ravensbrück w 1942 r. Dwaj bracia Piotr i Bronisław byli uczestnikami powstania warszawskiego. Bronisław w 1953 przyjął święcenia kapłańskie, w 1992 r. został biskupem.

Odznaczony:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyżem Walecznych
- Krzyżem Armii Krajowej
- Warszawskim Krzyżem Powstańczym
- Odznaką "Akcja Burza"
- Patentem Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila