start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Bitka Ryszard (1926-2016)
Plut. Pchor. AK/Ppor. mgr inż.
ps. "Chart"

ur. 7 czerwca 1926 r., w  Stryju na Polskich Kresach Wschodnich, zm.9 listopada 2016 r. w Krakowie.

Pochodził z rodziny oficerskiej i patriotycznej. Był synem oficera zawodowego, major Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Razem ze starszym bratem włączył się w działalność konspiracyjną. Ryszard został zaprzysiężony do konspiracji przez swojego nauczyciela prof. Dr Tadeusza Sereryna ps. „Socha”, ukończył konspiracyjną podchorążówkę,

Zagrożony aresztowaniem wraz z bratem i kuzynem opuścił Kraków i został żołnierzem oddziału partyzanckiego dowodzonego przez brata. Brał udział w walkach partyzanckich oddziału, w ostatniej bitwie 29.XI.1944 r.,  został wraz z bratem ciężko ranny.

Mszę św. koncelebrowaną odprawiło trzech kapłanów. Ks. Infułat Jerzy Bryła, który był kolegą szkolnym Zmarłego i razem z Nim zdawał maturę, w krótkim kazaniu przypomniał postać kolegi oraz poprowadził Requiem. Na miejsce wiecznego spoczynku ppor. R. Bitkę  odprowadzili: kapucyn o. Jerzy Pająk kapelan środowisk kombatanckich oraz ks. Kamil Gołuszka wikariusz z parafii Św. Szczepana w Krakowie.

Pogrzeb zgromadził bardzo liczną grupę osób, żegnali go oprócz rodziny i żołnierzy AK, leśnicy, myśliwi, byli studenci i przedstawiciele wielu środowisk z, którymi Zmarły był związany.

Obecne były poczty sztandarowe: Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz NSZZ „Solidarność”.  Wojsko wystawiło wartę, a kompania honorowa nad mogiłą oddała salwę honorową. Słowa ostatniego pożegnania w imieniu kombatantów z NŚZŻAK i Muzeum Armii Krajowej wygłosił przyjaciel zmarłego mjr Jerzy Krusenstern „Tom”, który przypomniał zasługi „Charta” w konspiracji, działalności społecznej na rzecz środowiska kombatanckiego oraz jego zasługi w powstaniu Muzeum AK w Krakowie. W następnej kolejności głos zabrał mistrz ceremonii Uniwersytetu Rolniczego, który odczytał okolicznościowy adres prof. dr hab. inż. Włodzimierza Sadego - Rektora UR skierowany na ręce rodziny. Jako ostatni ze słowami pożegnania wystąpił członek Koła Łowieckiego „Sylwan”. Na pogrzebie obecna była również delegacja Muzeum AK, do którego Zmarły przekazał eksponaty.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila