start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Brodniewski Mieczysław (1923)

Mieczysław Brodniewski, ur. 23 sierpnia 1923 r., w latach 1936 - 1939 członek przedwojennej organizacji Przysposobienia Wojskowego "Strzelec", w czasie kampanii wrześniowej w jednostce pomocniczej przy ochronie mostów, schronów, w obsłudze łączności. Od 1942 w AK działa w Obwodzie "Dębica" w II plut. Józefa Figla ps. "Żbik" na placówce Brzeziny krypt. "Bomba", czynny udział w Akcji "Burza", uczestnik rozbicia niemieckich taborów w Wielopolu i Skrzyńskich. Od 4 sierpnia 1944 r. w walkach frontowych prowadzonych we współudziale z Armią Czerwoną przez jego kompanię. (ranny pod Brzezinami). Po nastaniu agresji komunistycznej na Polskę członek organizacji podziemnej na Śląsku. w jego mieszkaniu drukowana jest "Strażnica Kresowa" w związku z czym zostaje aresztowany w 1946 r. wychodzi na mocy amnestii. w 1947 r.

W latach od 1967 r. do 1993 r. pełnił funkcję zaufania publicznego jako biegły sądowy w sprawach wykonania i rozliczania robót budowlanych. Od 1990 r Z-ca prezesa Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej., ostatnio przewodniczący Komisji Awansów i Odznaczeń (w samym tylko roku 2000 opracował i dostarczył bezpośrednio do Warszawy 100 wniosków oficerskich. W sumie ponad 234) członek Komisji Rewizyjnej. Działa w Zarządzie Głównym Związku Żołnierzy AK w szczególności w komisji weryfikacyjnej.

Pomagał m.in. w tworzeniu wystawy "Nasza Droga do Niepodległości" w 1990 r. i tworzeniu Muzeum Historii AK. Angażował się także w organizowanie kolonii dla dzieci z ubogich rodzin z Litwy, Białorusi, Ukrainy zajmując się m.in. sprawą finansowej rachunkowości przedsięwzięć. Inwalida wojenny, osoba represjonowana.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila