start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Kemmer Kazimierz (1923-2014)
Podpułkownik

Ppłk. Kazimierz Kemmer, ur. 21 czerwca 1923 r., ukończył Wydział Lotnictwa AGH. W czasie wojny przeszedł z ZHP  gdzie był drużynowym  do szarych szeregów, a w maju 1940 r. został przyjęty do Sztafety Konspiracyjnej ZWZ-AK. Ukończył szkołę Podchorążych w Dębicy. Był adiutantem dowódcy na placówce "Działo". Wykładał w Szkole Podoficerskiej minerstwo, był związany z wywiadem lotniczym poligonu doświadczalnego V-2 - Blizna-Kochanówka. Brał udział w organizowaniu dywersji w walkach partyzanckich w dowództwie 5-go pułku Strzelców Konnych AK Dębica (Akcja Burza), później przerzucony do Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich do oddziału spec. Kedywu Jaworzno (Stary Sącz, Szczawa). Brał udział w ostatniej bitwie Kedywu 22-23 styczeń 1945 r. koło Kamienicy nad Dunajcem. Był poszukiwany przez NKWD aż do ujawnienia się w październiku 1945 r.

Po wojnie pracował społecznie i dla obronności Kraju. Wykładał lotnictwo wojskowe i cywilne w Lidze Lotniczej 1951-1953. Był kierownikiem Ośrodka Technicznego PZMot i wykładał na kursach samochodowych dla wojska i cywilów. Pracował w komisji uporządkowania grobów wojennych i pomników. Budował mogiłę partyzancką na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, która wskutek działań UB nie została dokończona. Bral udział w projektowaniu uporządkowania obozu zagłady w Płaszowie. Członek Solidarności w Biurze Studiów i Projektów Hutnictwa "Biprostal" w Krakowie, propagował przez radiowęzeł audycje historyczne.

W 1980 r. był założycielem Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie - pracował w komisji weryfikacyjnej. Po powstaniu Światowego Związku Żołnierzy AK był Członkiem Zarządu Głównego w Warszawie - Sądu Koleżeńskiego. Jest współzałożycielem Muzeum AK w Krakowie oraz Prezesem Fundacji Muzeum Historii AK (FMHAK). Prowadził kurs dla bibliotekarzy szkół i wojska: "Historia walki podziemnej AK". Jako Prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej brał udział w 2000 r. w przekazaniu zbiorów Fundacji na rzecz Muzeum Armii Krajowej. W ostatnich latach zabiegał o pozyskanie eksponatów dla Muzeum Armii Krajowej także poza granicami Kraju m.in. w USA, i Londynie gdzie wygłaszał wykład poświęcony Muzeum.

Od 2009 r. Członek Rady Honorowej Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zaopatrzenia Wojsk Specjalnych.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila