start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Krusenstern Jerzy (1924)
Kapitan

Kpt. Jerzy Krusenstern, ur. 22 sierpnia 1924 r. w Druskiennikach, ps. "Tom". Od września 1939 r. w Harcerskiej Służbie Pomocniczej przy KOP, brał udział wraz z innymi harcerzami w obronie Grodna przed wkraczającymi do miasta wojskami sowieckimi. W grudniu 1939 r. zagrożony aresztowaniem ucieka przez zieloną granicę do Warszawy. Od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. w AK 1 Kompania ppor. Lecha Kloca "Jasny", drużyna kpr. pchor. Zbigniewa Tutaja "Nieboty", placówka "Działo" (Dębica), II Zgrupowanie w Akcji "Burza" dowodzonym przez kpt. Romana Kani "Rygla" - 5 PSK AK. Przeszedł przeszkolenie rekruckie i był używany jako wywiadowca na terenie Dębicy brał udział w lipcu 1944 r. w 1 Kom. Ppor. "Jasnego" w walkach w rejonie Niedźwiada, Braciejowa, Staszówka, zaś w sierpniu w walkach na Kałużówce, gdzie zostaje ranny. Po rozwiązaniu Zgrupowania z końcem sierpnia 1944 r. nadal przebywał w lesie, z którego wyszedł w październiku 1944 r., przechodząc przez front na tyły armii niemieckiej.

Działa w WiN na terenie Krakowa. Aresztowany w czasie poboru wojskowego przez WUBP w Tarnowie. Do 1956 r. wielokrotnie przesłuchiwany przez UB.

Zasłużony dla rozwoju polskiej gospodarki m.in. 3 lata pracy w warunkach wojennych podczas wojny Iracko-Irańskiej. Współzałożyciel Koła Zwierzyniec NSZZ Solidarność.

Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska kombatanckiego od początku lat 90-ych uczestniczy w niezliczonych uroczystościach patriotycznych organizując wokół nich środowisko kombatanckie, zapewniając im właściwą oprawę przy pomocy pocztów sztandarowych i zachęcania do uczestnictwa właściwych dla upamiętnianego zdarzenia bohaterów. Pomysłodawca i organizator kolonii dla dzieci polskich zza wschodniej granicy, prowadzi je od kilkunastu lat będąc przewodnikiem, zaopatrzeniowcem i prelegentem w jednej osobie.

Współzałożyciel Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wieloletni V-ce Prezes a od 2004 Prezes, Członek Prezydium Zarządu Okręgu Małopolska ŚZŻ AK, Sekretarz Fundacji Muzeum Historii AK, Członek Rady Muzeum AK, współzałożyciel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Odznaczony Złotą Odznaką zasłużonego dla Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i z ramienia Związku Opiekun Grobów Akowskich i Żołnierzy Polskich Poległych w Wojnie Bolszewickiej na cm. Rakowickim. Często bierze udział w prelekcjach dla dzieci i młodzieży.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila