start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Morawski Wacław (1923-2011)
Porucznik
ps. "Saszka"

Por. Wacław Morawski vel Czesław Śmielewicz ps. "Saszka" - ur. 26 VI 1923 w Wilnie - zm. 8 IX 2011 r. w Szczecinie. W 1942 r. przeniósł się do Dubicz, na Nowogródczyźnie gdzie 1 II 1942 r. został zaprzysiężony przez komendanta placówki kpr. "Korsaka" - Wojciecha Czywila. Piętnasty żołnierz zorganizowanego przez Jana Borysewicza "Krysię" oddziału nr 314 (jego brat Stanisław ps. "Matrosow" był jednym z pierwszych pięciu partyzantów J. Borysewicza).
Uczestnik akcji na więzienie w Lidzie 18 I 1944 r., ciężko ranny w operacji rozbicia garnizonu niemieckiego w Horodnie 30 I 1944.

W okresie II Okupacji Sowieckiej z-ca d-cy komórki konspiracyjnej w Wilbikach ("Matrosowa"). Po rozpracowaniu placówki przez sowietów na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada 1944 przebił się przez pierścień obławy pod Mieżańcami, ukrył się w Wilnie i zimą 1944 r. jako Morawski Wacław wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W marcu 1945 r w ramach brygady pancernej im. Bohaterów Westerplatte brał udział w walkach o Gdańsk podczas których to działań rozpoznał teren wytwórni ludzkiego mydła (zeznania w tej sprawie złożył dla IPN).

Po wojnie ukończył Centrum Wyszkolenia Wojskowego w Poznaniu uzyskując tytuł komendanta hufca szkolnego. Pracował: w szkole nr 34 w Słupsku jako dowódca plutonu, w Radomsku jako wychowawca w internacie, w Ożarowie jako kierowca w zakładach Chemicznych i jako hutnik (wsadowy) w Hucie Szczecin. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila