start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Lubowiecka-Myczkowska Agnieszka (1927-2013)
Porucznik

Urodziła się 1 grudnia 1927 r. w Daliowej województwo lwowskie. Po śmierci ojca w marcu 1934 r zamieszkała we Lwowie.Tam uczęszczała do szkoły powszechnej, a następnie po zajęciu Lwowa przez sowietów w 1939 r. do dziesięcioletniej szkoły z polskim językiem nauczania. Podczas okupacji niemieckiej uczyła się na kompletach tajnego nauczania, równocześnie w Szkole Przemysłu Artystycznego przy ul. Snopkowskiej.

Od dnia 5 grudnia 1943 r. po złożeniu przysięgi została żołnierzem Armii Krajowej w Dzielnicy - Zachód Obwód "Koło" we Lwowie. Komendantem Obwodu był Stanisław Trusz ps. "Miecz". Pełniła funkcję łączniczki używając pseudonimu "Magda". Odbierała pocztę z punktu kontaktowego przy ul. Bema od Komendanta Rejonu i przekazywała ją do Komendanta Obwodu. Rozkazy i meldunki były zaszyfrowane. Przenoszenie poczty odbywało się przeciętnie dwa razy w tygodniu. Przenosiła również tajną pocztę indywidualnie żołnierzom Obwodu "Koło".

Obowiązki łączniczki pełniła do akcji "Burza" włącznie to jest do 20 lipca 1944 r.

W 1945 r. zaczęła studiować na Wydziale Politechniki Lwowskiej.W czerwcu 1946 r. wyjechała do Krakowa, gdzie kontynuowała studia na Wydziale Architektury Wydziałów Politechnicznych AGH.

W dniu 11 lutego 1952 wyszła za mąż za Stefana Myczkowskiego. Od 1950 r. była pracownikiem naukowo - dydaktycznym na AGH i następnie Politechnice Krakowskiej do przejścia na emeryturę w dniu 30 września 1991 r.

Była członkiem Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie od 1996 r. W dniu 6 czerwca 2008 r. została mianowana na porucznika.

Odznaczona:
Krzyżem Armii Krajowej 1999 r.
Złotym Krzyżem Zasługi 1973 r.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 1985 r.
Krzyżem II Obrony Lwowa
Odznaką Walk o Niepodległość
Odznaką Pamiątkową "Akcji Burza"
Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej
Złotą Odznaką Politechniki Krakowskiej.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila