start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Siudut Tadeusz (1924-2012)
ps. "Tur"

Urodzony w Krakowie w 1924 r. Syn oficera 2. Pułku Lotniczego. W okresie okupacji był żołnierzem Zgrupowania AK "Żelbet". Działał w komórkach wywiadowczych AK, między innymi brał udział w obserwacji ruchu samolotów Luftwaffe na lotnisku Czyżyny - Rakowice od wiosny 1940 r. do czerwca 1941 r.

T. Siudut w okresie okupacji pracował między innymi w firmie "Ostenergie" w charakterze kierowcy i tłumacza. W kwietniu 1943 r. otrzymał polecenie wyjazdu w okolice Smoleńska, gdzie zawiózł niemiecką delegację: prof. Woltera, dra Schmidta, dra Zimmermana. Celem jej było badanie odkrytych masowych grobów oficerów WP w rejonie Katynia.

Z Katynia Siudut przywiózł dwa naramienniki kapitana WP oraz nabój 7,65 Browning, wydobyte podczas ekshumacji ciał.

Aktywność niemiecką i polskiej delegacji skierowanej tam przez Niemców podczas akcji ekshumacyjnej obserwowało skrupulatnie NKWD. Tadeusz Siudut również znalazł się w obszarze zainteresowania. Krótko po zajęciu Krakowa przez Armię Sowiecką w 1945 r. Siudut był poszukiwany przez NKWD pod pozorem "wręczenia odznaczenia". Zdając sobie sprawę z posiadanych informacji milczał o tym co widział w Katyniu do lat 90. XX w.

W 1944 r. walczył w Zgrupowaniu Partyzanckim "Żelbetu" na terenie obwodu AK Myślenice "Murawa". Po opuszczeniu Krakowa przez Niemców wchodził w skład grupy żołnierzy AK zabezpieczających Wawel przez grabieżą i zniszczeniem. Po wojnie represjonowany, oskarżany o działalność w antykomunistycznych organizacjach niepodległościowych, więziony. Skazany w maju 1948 r. na karę śmierci, zamienioną później na 15 lat więzienia. Zwolniony warunkowo w maju 1955 r.

Tadeusz Siudut w okresie okupacji

Tadeusz Siudut w okresie okupacji

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila