start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Waskiel Wiktor (1922-2013)
Kapitan
ps. "Borowik", "Mars"

Wiktor Waskiel syn Józefa i Bronisławy z domu Konopiołko, był jednym z pierwszych żołnierzy por. Czesława Zajączkowskiego "Ragnera", dowódcy IV batalionu 77 pp AK. Od 1943 r. walczył nad Niemnem przeciw przeważającym siłom niemieckim i sowieckim. Wszędzie w walkach wykazywał się brawura i odwagą. W VIII 1943 r. cudem wyszedł z oddziałem z obławy niemieckiej. Za odwagę, skuteczność i nieustępliwość w walce otrzymał pochwałę i został mianowany dowódcą drużyny specjalnej. Oddział w którym służył był w ciągłym ogniu walk. Od 1944 r. Sowieci dziesięciokrotnie liczniejszymi siłami dążyli do zlikwidowania znienawidzonego oddziału a następnie batalionu, który każdorazowo zwycięsko odpierał ich ataki oraz chronił społeczeństwo polskie przed zagładą.

W akcji "Burza" brał udział w walkach o Wilno. Był jednym z pierwszych partyzantów Okręgu Nowogródzkiego AK. Służył w I i IV Batalionie 77 pp AK oraz podporządkowanym tym jednostkom wyborowym plutonie Jana Wasiewicza ps. "Lew". Walczył m.in. w ciężkich bojach z partyzantką sowiecką w obronie wsi Filonowce w I 1944 r. Do akcji "Burza" służył w IV Batalionie por. Czesława Zajączkowskiego "Ragnera", po operacji "Ostra Brama" został rozbrojony i wywieziony do Kaługi gdzie przebywał pod fałszywym nazwiskiem Wiktor Mars. Do końca pobytu w obozach nie ujawnił przynależności do AK. Powrócił do Polski w 1946 r.

Zmarły był inwalidą wojennym, członkiem ŚZŻ AK, Polskiego Związku Więźniów Politycznych. Do Muzeum AK przekazał unikatowego orzełka, którego podczas rozmundurowania w Kałudze przechował w ustach.

Został odznaczony m.in.: Krzyżem AK, Krzyżem Więźnia Politycznego, Medalem Pro Patria, Krzyżem Zesłańca Sybiru, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Więźnia Politycznego, Medalem Pro Memoria.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila