start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Malik Zenon (1920)
ps. "Muszka"

Zenon Malik ps. Muszka, ur. w 1920 r. w Krakowie, kadet lwowskiego Korpusu Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, podoficer wywiadu Armii Krajowej.

We wrześniu 1939 r. skierowany z Krakowa do Korpusu wraz z odwodami 20 pp. kieruje się do Lwowa, w listopadzie powraca do Krakowa. Wstępuje do ZWZ, składa przysięgę w styczniu 1941 r. Po ukończeniu podchorążówki wraz z plutonem bierze udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, prowadzi również szkolenia na kursach podoficerskich. Pełni funkcję podoficera wywiadu AK na terenie miasta.

Powołany do pracy przymusowej w Baudienst (1941) pracuje przy budowie ul. Starowiślnej i Pl. Wolnica. Wraz z osobami znającymi j. niemiecki zostaje przeniesiony do Szpitala Wojskowego przy ul. Kopernika, gdzie do jego obowiązków należy m.in. noszenie rannych z transportów lotniczych i kolejowych, sprzątanie sal operacyjnych, oporządzanie zmarłych do pochówków, a także sortowanie mundurów i bielizny. W 1943 r przeniesiony do Instytutu Bakteriologicznego przy ul. Czystej w Krakowie, jako laborant i karmiciel wszy. W sierpniu 1944 r. ucieka z Instytutu i ukrywa się przed Gestapo w powiecie brzeskim.

W 1945 r wraca do Krakowa i tu "ujawnia się". Zostaje zdegradowany do stopnia szeregowego i jest szykanowany. Rozpoczyna pracę zawodową jako urzędnik i księgowy oraz zajmuje się działalnością społeczną.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przekształconego w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a także jest członkiem Związku Kadetów II RP, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków, Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Armii Krajowej, londyńskim Medalem  Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką "Burza".

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila