start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Synowiec Władysław (1915-1951)
ps. "Groźny"

Władysław Synowiec, ps. "Groźny" urodził się 14 października 1915 r. w Skale koło Krakowa. W latach 1937-1939 odbywał służbę wojskową w 2. dywizjonie pociągów pancernych w Niepołomicach. Wziął udział w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji należał do Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, a od wiosny 1943 r. był dowódcą placówki AK w Skale (Inspektorat "Maria" AK).

Po wojnie zaangażował się w konspirację antykomunistyczną: był kierownikiem komórki gminnej WiN w Skale. Udało mu się rozbudować struktury WiN na tym terenie dom liczebności kilkudziesięciu osób. Kierowana przez niego komórka zajmowała się działalnością propagandową, szkoleniem wojskowym i gromadzeniem broni.

W 1949 r. został aresztowany i skazany na karę łączną 5 lat więzienia. Zmarł (lub został zamordowany) 17 listopada 1951 r. w więzieniu we Wronkach, gdzie został pochowany. Zostawił żonę i kilkuletniego syna. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Skale.

Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Przemysław Wywiał

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila