start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Ryńca Stanisław (1915-1987)
ps. "Dan"

Ksiądz Stanisław Ryńca urodził się 18 sierpnia 1915 r. w Wojciechowie k. Pińczowa, parafia Kazimierza Wielka. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Stradlicach rozpoczął naukę w państwowym gimnazjum w Wadowicach (egzamin dojrzałości złożył w 1935 roku). Następnie wstąpił seminarium duchownego w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp. Czesława Kaczmarka 8 marca 1941 r.

Już w marcu 1941 r. ks. Stanisław Ryńca został mianowany wikariuszem w Gołczy. Natychmiast włączył się w organizację i działalność Związku Walki Zbrojnej. Z obawy przed aresztowaniem opuścił wikariat w Gołczy. 1 maja 1942 r. mianowany został wikariuszem w parafii Leszczyny, a 6 lipca 1943 r. w Sancygniowie.

14 sierpnia 1943 r. przeniesiono go na wikariat w parafii Zadroże. Przyjmując pseudonim "Dan", w stopniu kapitana został zaprzysiężony jako kapelan podobwodu Skała w Inspektoracie "Maria" AK. Często przebywał z partyzantami w lesie, pełniąc tam posługę kapłańską. Służbę zakończył w stopniu majora.

17 lutego 1945 r. został wikariuszem w Skale. Wkrótce wstąpił w szeregi działającego na tym terenie koła Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zajmował się głównie agitacją nowych członków do organizacji. Zagrożony aresztowaniem wyjechał za zgodą bp. Kaczmarka do diecezji olsztyńskiej. Później pracował w Podgrodziu k. Elbląga, Domowicach w diecezji wrocławskiej, Zagnańsku w diecezji kieleckiej, Busku Zdroju i Zabrzu w diecezji opolskiej.

Został aresztowany przez UB 27 listopada 1950 r. Został oskarżony o przynależność do WiN na terenie Skały w okresie od jesieni 1945 do maja 1946 r. oraz przechowywanie broni i amunicji bez zezwolenia od stycznia 1945 do 10 stycznia 1949 r. w Zadrożu, Skale i Grodzisku.

10 sierpnia 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowieskazał go na 7 lat więzienia, utratę praw publicznych na 3 lata i przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Najwyższy Sąd Wojskowy nie uwzględnił skargi rewizyjnej. Karę odbywał w Nowym Wiśniczu, warszawskim Mokotowie, we Wronkach i Rawiczu. We wrześniu 1953 r. ks. Ryńcę włączono jako świadka w pokazowy proces bp. Kaczmarka. 24 grudnia 1954 r. opuścił więzienie.

Pracował jako kapłan w Staniszczach Wielkich k. Strzelec Opolskich, Pałecznicy, Wolbromiu i Stopnicy. W 1979 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Do końca życia przeżycia więzienne odbijały się na jego zdrowiu. Zmarł 19 grudnia 1987 r. w Kielcach, pochowany został w rodzinnej parafii Kazimierza Wielka.

Ks. Stanisław Ryńca odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.

tekt Przemysław Wywiał
fotografia ze zbiorów Józefy Madej

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila