start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Żukowski Leszek (1929)
ps. "Antek"

Leszek Żukowski urodził się 11 lutego 1929 r. w Kutnie.

W 1940 r. został wysiedlony przez Niemców z Kutna do Warszawy. Tutaj kształcił się na tajnych kompletach (ZHP "Zawiszacy"). Wziął udział w powstaniu warszawskim: najpierw jako łącznik na Woli, następnie strzelec w Batalionie "Łukasiński" Armii Krajowej. Walczył w rejonie: Ogrodu Krasińskich, Arsenału, Pasażu Siemensa, na barykadach: Bielańska róg Daniłłowiczowskiej, "Rygiel" barykada na Bielańskiej w domu naprzeciwko kościoła pod wezwaniem św. Antoniego, Bank Polski, Ratusz. Następnie przebywał w obozach koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau.

Od września 1945 r. kontynuował naukę w Szkole Polskiej w Wildflecken, a od czerwca 1946 r. w Polskiej Wyższej Szkole Technicznej w Esslingen /Neckar koło Stuttgartu. W czerwcu 1947 r. wrócił do kraju.

W latach 1947-1952 studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W kolejnych latach pracował: jako asystent w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie, kierownik w Zakładach Płyt Pilśniowych w Świeradowie Zdroju, zastępca kierownika w Laboratorium Branżowym Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, kierownik działu studiów w Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Maszyn Ciężkich "ZEMAK" w Warszawie, dyrektor techniczny Polsko-Kubańskiego Biura Projektów w Hawanie.

Od 1979 r. do 1995 r. pracował na Wydziale Technologii Drewna SGGW: początkowo jako docent, kierownik Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego, a potem jako Dziekan Wydziału Technologii Drewna.

W 1995 r. przechodzi na emeryturę i poświęcił się pracy społecznej w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Polskim Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.

W czasie XII Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego - Nadzwyczajnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (18 - 19 marca 2013 r.) został wybrany Prezesem Zarządu Głównego ŚZŻAK.

Posiada następujące odznaczenia: Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki , Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Oświęcimski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal PRO MEMORIA, Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Złota Odznaka za zasługi dla SGGW.

tekst Przemysław Wywiał

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila