start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Mikołajewska Zofia (1921-2010)
Kapitan
ps. "Nowak", "Kita"

Zofia Mikołajewska ps. "Nowak", "Kita" z d. Haltof ur. 25.10.1921 r. w Krakowie.

W początkach 1940 r. wstąpiła w szeregi ZWZ, gdzie pełniła funkcję łączniczki, a od 1941 r. w Wojskowej Służbie Kobiet, po szkoleniu w podchorążówce prowadziła zajęcia dla sanitariuszek.

Została aresztowana przez Gestapo podczas tzw. "kotła" przy ul. Brackiej 2 w dniu 20.10.1943 r.; była przez kilka tygodni brutalnie przesłuchiwana przy ul. Pomorskiej, po czym została wywieziona do KL Auschwitz - Birkenau. Osadzona jako więzień polityczny w obozie kobiecym Birkenau była poddawana eksperymentom pseudomedycznym m.in. dostawała zastrzyki z bakteriami tyfusu plamistego.

Ostatni apel obozowy w KL Auschwitz - Birkenau odbył się 17.01.1945 r, następnie wyruszyły kolumny więźniów w Marszu Śmierci. Zofia Haltof wraz z kilkoma współwięźniarkami ukryła się w magazynach, dzięki czemu kobiety przetrwały i mogły opiekować się ciężko chorymi. Dnia 1.02.1945r. zdołała powrócić do Krakowa.

Po wojnie podjęła pracę w Przedsiębiorstwie Geofizyki i Przemysłu Naftowego, gdzie pracowała do 1976 roku. Na emeryturze rozpoczęła pracę społeczną w Związku Inwalidów Wojennych w Krakowie.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła 27 lipca 2010 roku w Krakowie, w wieku 88 lat. Spoczęła w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim.

Pośmiertnie została awansowana do stopnia kapitana.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila