start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Mianowska Aleksandra (1912-2000)
ps. "Kama", "Krysta"

Mianowska Aleksandra z domu Siwadłowska ps. "Kama", "Krysta"; ur. 16.07.1912 r. zm. 09.11.2000 r. w Krakowie; od 1939 r. żołnierz SZP-ZWZ-AK; działaczka Rady Głównej Opiekuńczej; komendantka PŻ (Pomoc Żołnierzowi) Obwodu Kraków AK; współpracownica Rady Pomocy Żydom "Żegota".

Aleksandra Mianowska jako ochotniczka pielęgniarka pracowała w szpitalu jeńców wojennych w Krakowie, we współpracy z Karolina Lanckorońską organizowała akcję dożywiania dla chorych i pomagała im nawiązać kontakt z rodzinami. Aresztowana przez gestapo, po przesłuchaniach przy ul. Pomorskiej została uwięziona na Montelupich. Po zwolnieniu zaangażowała się w pracę RGO, PŻ i "Żegoty", przekazywała fałszywe papiery osobom ukrywającym się; współdziałała z prasą konspiracyjną; opiekowała się zbiegłymi jeńcami alianckimi (Hubertem Brooksem i Johnem Duncanem przerzuconymi do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Gorcach).

Po wojnie pracowała m.in. w wydawnictwie Stefana Kamińskiego, była asystentką i wykładowcą w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowcą w PWST, pracowała jako aktorka i reżyser. Była organizatorem Klubu Miłośników Teatru w Krakowie. W 1980 r została odznaczona medalem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Aleksandra Mianowska z Karoliną Lanckorońską przed szpitalem jenieckim

Aleksandra Mianowska m.in. z hr. Adamem Ronikierem

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila