start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  BIOGRAMY  >  SZCZEGÓŁY
Dębowski Ludwik (1920-2013)
Porucznik
ps. "Diakon"

Żołnierz ZWZ-AK, w placówce Czudec "Czereśnia", pluton dywersyjny 5 psk, z mp. w Babicy - Obwód AK Rzeszów. Został zaprzysiężony przez dowódcę placówki Czudziec Karola Stachaka ps. Róża (komendanta Policji Granatowej w Czudzcu).

Po ukończeniu konspiracyjnej Szkoły Podoficerskiej dowodził 4.osobową bojówką dyspozycyjną, a następnie założonym przez siebie 24 osobowym oddziałem. Wykonał m.in. wyrok śmierci na agencie gestapo - zastępcy komendanta Policji Granatowej w Czudzcu. W 1944 r., został podany przez swojego dowódcę rozkazem dziennym, na odprawie dowódców plutonów i kompanii w Zaborowie do odznaczenia Krzyżem Walecznych, za odwagę, upór, męstwo wojenne i pokazowe wykonanie zadania. Brał udział w walkach, w czasie Akcji "Burza".

Aresztowany dwukrotnie przez Niemców, najpierw na 24 godz. w jesieni 1941 r., drugi raz w XII 1942 r., ucieka z transportu do KL Auschwitz, kolejny raz zostaje aresztowany przez NKWD we IX 1944 r., i znów szczęśliwie udaje mu się uciec, ukrywa się do 1952 r., kiedy to zostaje aresztowany przez UB, po wyjściu z więzienia szykanowany.

Odznaczony został m.in.: Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji "Burza", Patentem Weterana, oraz innymi wyróżnieniami.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila