start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
DOSTĘPNO¶Ć
  DOSTĘPNO¶Ć


W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy zwiedzający czuł się u nas swobodnie i mógł w interesujący sposób spędzić czas. Wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego staramy się, aby w jak największym stopniu ułatwiać dostęp do naszych wystaw i zajęć edukacyjnych.Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku została wyróżniona nagrodą „Lidera dostępności” za niwelowanie barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym. Zwiedzając wystawę osoba z dysfunkcją wzroku ma możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. Natomiast osoby z niepełnosprawnością słuchu mają do swojej dyspozycji filmy z lektorem tłumaczącym teksty na Polski Język Migowy. Muzeum otrzymało w 2017 r. 3 świadectwa dostępności w ramach projektu regionalnego pn. „Małopolska. Kultura Wrażliwa. Poprawa dostępności wojewódzkich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami”. Część pracowników Muzeum została przeszkolona z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami.Koordynatorem Dostępności w Muzeum AK jest Katarzyna Mazur:
kmazur@muzeum-ak.pl, tel. 12 41 00 780

Kontakt SMS pod numerem: 516 166 535Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.

Do Muzeum AK można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej. W okolicy znajdują się przystanki:

- „Muzeum Armii Krajowej” zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku. Zatrzymuje się na nim linia nr 537;
- „Dworzec Główny Tunel” zlokalizowany jest pod dworcem kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza. Obsługują go linie: 5, 17, 19, 50;
- „Dworzec Główny Wschód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie: 182, 192, 208, 482, 537
- przystanek autobusowy „Cmentarz Rakowicki Zachód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie:
105, 129, 139, 159, 169, 257, 277, 280, 405, 429, 469

Aktualny rozkład jazdy znajduje się pod adresem: http://rozklady.mpk.krakow.pl/


Otoczenie Muzeum:

Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Jednak przed budynkiem, obok wejścia, znajduje się stanowisko przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.Przestrzeń w budynku:

Siedziba Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, którego podłoga wyłożona jest płaskimi kostkami o wymiarach 9x9 cm. Kasa zlokalizowana jest po lewej stronie od wejścia. Obok niej znajduje się szatnia, która wyposażona jest m.in. w zamykane szafki. Toalety dla zwiedzających znajdują się na parterze, aby tam dotrzeć należy przejść krótkim korytarzem, znajdującym się po prawej stronie od kasy. Kolejno są to: damska, dla osób z niepełnosprawnością i męska. Wystawa rozlokowana jest na 3 poziomach. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda, która umożliwia dotarcie do każdej części ekspozycji. Na wystawie przygotowane zostały miejsca do wypoczynku. W przestrzeniach muzealnych, ze względu na charakter wystawy, panuje półmrok. Wystawa wzbogacona jest o kioski multimedialne. Uruchamia się je przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem. W ten sam sposób włącza się filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Godziny otwarcia i cennik:

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-17. W te dni wstęp na wystawę jest płatny. Poniżej zamieszczamy cennik:

1. Bilet dla osoby z niepełnosprawnością 7,00 zł
2. Bilet dla ucznia/studenta z niepełnosprawnością 3,50 zł
3. Bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością 1,00 zł
4. Udział w warsztatach edukacyjnych 9,00 zł

W niedzielę Muzeum jest czynne w godzinach od 11-18. W tym dniu wstęp jest bezpłatny.Ewakuacja

W razie pożaru system automatycznie uruchamia procedury ewakuacji oraz oddymiania. W budynku emitowany jest sygnał głosowy, informujący o konieczności jego opuszczenia. Wszystkie windy zjeżdżają do poziomu parteru i tam pozostają. W momencie wyłączenia zasilania budynku w energię elektryczną automatycznie załącza się system oświetlenia awaryjnego, włączają się lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Główna klatka schodowa zostaje otoczona kurtynami dymoszczelnymi tworząc warunki umożliwiające ewakuację. Wyznaczone osoby pomagają wszystkim bezpiecznie opuścić budynek.Dla osób z niepełnosprawnością ruchu:

Siedziba Muzeum pozbawiona jest barier architektonicznych - wyposażona jest w windę, posiada podjazd, szerokie przejścia, toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (z systemem przywoławczym). Na parkingu przed budynkiem wydzielone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchu serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Muzeum. Poniżej znajduje się link do strony, na której zamieszczony jest informator, w którym szczegółowo przedstawiona została informacja na temat oferty edukacyjnej Muzeum http://old.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=956 Szczegółowe informacje oraz zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem email rezerwacja@muzeum-ak.pl


Dla osób z niepełnosprawnością wzroku:

W Muzeum opracowana została ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją , która obejmuje wystawę stałą. Na znajdują się eksponaty do dotykania: mundur, puzzle obrazujące kształt II RP oraz poszczególnych województw, czołg Vickers, riksza, klucze telegraficzne, kadłub bombowca Halifax Ponadto Muzeum AK dysponuje również dodatkowymi przedmiotami do dotykania, przede wszystkim wyposażeniem żołnierskim (broń, ekwipunek) oraz odznaczeniami. Chęć skorzystania z dodatkowej opcji prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 12 41 00 796. Materiały do audiodeskrypcji można pobrać przed wizytą w Muzeum. Poniżej zamieszczono link do materiałów opisujących kolejne przestrzenie Muzeum.
- audiodeskrypcję ścieżki zwiedzania można pobrać przed wizytą w Muzeum:


KLIKNIJ TUTAJ

W przypadku braku własnych urządzeń multimedialnych, istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia z kasy telefonu komórkowego do odtworzenia audiodeskrypcji. Osoby niedowidzące w czasie zwiedzania skorzystać mogą z folii powiększającej , którą bezpłatnie można wypożyczyć w kasie Muzeum.


- na wystawie stałej znajduj± się przedmioty do dotykania: mundur, puzzle obrazuj±ce kształt II RP oraz poszczególnych województw, czołg Vickers, riksza, klucze telegraficzne, kadłub bombowca Halifax
- Muzeum AK dysponuje również dodatkowymi przedmiotami do dotykania, głównie wyposażeniem żołnierskim (broń, ekwipunek) oraz odznaczeniami. Chęć skorzystania prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 12 41 00 770.


Dla osób z niepełnosprawnością słuchu:

Podczas pobytu w Muzeum skorzystać można ze ścieżki zwiedzania przygotowanej specjalnie dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Na wstawie stałej i rozmieszczone są miejsca z filmami nagranymi w Polskim Języku Migowym (PJM) z napisami. Zaznaczone one zostały na mapce, którą można pobrać w kasie Muzeum. Można je uruchomić przy pomocy:
kodów QR : po ich zeskanowaniu przy pomocy własnego urządzenia mobilnego
karty RFID, którą można pobrać w kasie Muzeum. Aby uruchomić nagranie należy przyłożyć kartę do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te znajdują się nad lub pod ekranem.
Część pracowników Muzeum ukończyła kurs PJM w stopniu podstawowym.

W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy grupy do wzięcia udziału w zajęciach „Śladem AK i akcji „Burza” w Małopolsce”, realizowanych w ramach projektu Bon Kultury. Są one w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu a Muzeum zapewnia tłumacza PJM . Koszt wzięcia udziału w zajęciach wynosi 4 zł od osoby. Ze względu na konieczność zamówienia tłumacza PJM prosimy o dokonywanie zapisów z 2 –tygodniowym wyprzedzeniem.
Zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem email rezerwacja@muzeum-ak.pl

Poniżej zamieszczone zostały filmy nagrane w PJM zawierające najważniejsze informacje na temat Muzeum:


Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W Muzeum organizowane są zajęcia edukacyjne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Proponowane tematy: Czworonożni żołnierze, Orzeł biały to nasz znak!, W okupowanym Krakowie, W szeregach Armii Krajowej, Nie tylko bronią walczono! Szczegółowe informacje na temat zajęć zamieszczone zostały w Informatorze Edukacyjnym, który jest do pobrania po kliknięciu w poniższy link: http://old.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=956 Zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem email rezerwacja@muzeum-ak.pl

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generaa Emila Fieldorfa - Nila