start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
EDUKACJA  >  BON KULTURY
  BON KULTURY W MUZEUM ARMII KRAJOWEJ
Idea projektu Bon Kultury

Bon Kultury to innowacyjna w skali kraju inicjatywa Samorządu Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Celem, realizowanego od 2012 r. projektu, jest rozwój kompetencji kulturowych i twórczych, a także zwiększenie dostępu do oferty kulturalnej. Zajęcia i wydarzenia realizowane w ramach Bonu Kultury są w 75% dofinansowywane z budżetu Województwa Małopolskiego.

W realizacji projektu bierze udział Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i zaprasza wszystkich na zajęcia warsztatowe.

Propozycje zajęć skierowane są zarówno do grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych, w tym rodzin.

Warsztaty realizowane są w trzech cyklach:

Poznajemy współczesnych rycerzy
Czworonożni żołnierze
Cichociemni.

Od wtorku do piątku, godz. 11.00 -18.00, realizowane są zajęcia dla grup zorganizowanych (10-25 osób):
- przedszkolaków (wiek od 5 lat)
- uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym integracyjnych i specjalnych
- osób niepełnosprawnych, harcerzy, seniorów
- dzieci z domów dziecka

W soboty i niedziele, godz.11.00 i 15.00 organizowane są zajęcia dla osób zgłaszających się indywidualnie np. rodziców z dziećmi.

Rezerwacja: kontakt mailowy: rezerwacja@muzeum-ak.pl (wiadomość z dopiskiem "Bon Kultury") lub telefoniczny pod nr (12) 41 00 765 lub (12) 41 00 760.

Czas trwania zajęć - ok. 2 godziny (istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia zajęć na prośbę opiekuna grupy).

Koszt jednego uczestnika - 5 zł.

**********

1. Poznajemy współczesnych rycerzy.
Bohaterowie Niepodległej Rzeczypospolitej.

Zajęcia na temat losów wybranych postaci historycznych służących w Wojsku Polskim w dwóch wersjach zależnych od wieku uczestników - pełnej dla dzieci w wieku 8-10 lat i skróconej dla dzieci w wieku 5-7 lat.

Spotkanie rozpoczyna się zwiedzaniem fragmentów ekspozycji "Żołnierskim Szlakiem" i wizytą na multimedialnej strzelnicy, a kontynuowane jest w sali edukacyjnej.

Podczas warsztatów mali żołnierze składają przysięgę, uczestniczą w szkoleniu dot. uzbrojenia, umundurowania i ekwipunku żołnierskiego. Następnie dzieci pieczętują biało-czerwone opaski, które zakładają na ręce.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym przewodnika "wspierać" będzie lalka "Isia", która opowie o swoich wojennych losach. Na starsze dzieci czekać będą krzyżówki, łamigłówki i labirynty.

Wiek - od 5 do 9 lat

Terminy zajęć dla uczestników indywidualnych:

Zawsze godz. 11.00:
9 marca
23 marca
30 marca
5 kwietnia (wyjątkowo o godz. 15.00)
12 kwietnia
27 kwietnia
4 maja

**********

2. Czworonożni żołnierze
Zwierzęta też walczą!

Tematem wiodącym będą losy wybranych zwierząt, służących w Wojsku Polskim.

Zajęcia rozpoczynają się zwiedzaniem fragmentów ekspozycji, a kontynuowane są w salce edukacyjnej, gdzie odbędą się warsztaty.

Uczestnicy wykonują zadania plastyczne związane z Kasztanką - klaczą marszałka Józefa Piłsudskiego, psami i ptakami używanymi w działaniach wojennych a także z szeregowym Wojtkiem, niedźwiedziem który służył w armii Gen. Władysława Andersa.

W trakcie warsztatów uczestnicy pracują przy pomocy różnych środków plastycznych (m.in. modelina, masa solna, rzeźba z papieru i farby, dostosowanymi w zależności od wieku i upodobania uczestników).

Wiek - od 8 do 10 lat

Terminy zajęć dla uczestników indywidualnych:

Zawsze godz. 11.00:
2 marca
15 marca - wyjątkowo o godz. 15.00
29 marca
13 kwietnia
26 kwietnia

**********

3. Cichociemni
Żołnierze PSZ na Zachodzie i AK w okupowanym kraju.

Zajęcia prowadzone są na wybranych fragmentach ekspozycji muzealnych "Drogą Cichociemnych" a kontynuowane w sali edukacyjnej. Istnieje ponadto możliwość krótkiego wyjścia na ul. Topolową, gdzie znajdował się jeden z ich punktów kontaktowych a nieopodal od niedawna na jednym z budynków dworcowych widnieje mural im poświęcony.

Uczestnicy poznają losy bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, wybranych spośród Cichociemnych. Byli oni elitarną formacją Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Po przejściu morderczego szkolenia w Wielkiej Brytanii lub we Włoszech, pod osłoną nocy zrzucano ich na spadochronach do okupowanego kraju. Wyselekcjonowani z tysięcy najlepszych, stanowili elitę Armii Krajowej.

Opowieść o losach Cichociemnych przeniesie uczestników zajęć w świat konspiracji, dywersji, sabotażu i wywiadu. Będzie to spotkanie z sensacyjnymi scenariuszami, które stały się udziałem wyjątkowych ludzi. Ich bohaterskie czyny dowiodły, iż ponad wszystko ukochali Ojczyznę, wolność której była dla nich wartością najcenniejszą.

Wiek - od 13 lat

Terminy zajęć dla uczestników indywidualnych:

Zawsze godz. 11.00:
8 marca
15 marca
16 marca
22 marca
5 kwietnia
6 kwietnia
17 maja
18 maja
7 czerwca
8 czerwca
21 czerwca
22 czerwca

Informacje dodatkowe

Siedziba Muzeum zlokalizowana jest w centrum miasta w pobliżu dworca PKP i PKS oraz Galerii Krakowskiej (ok. 5 minut marszu) a także w niedalekiej odległości od Rynku Głównego (ok. 15-20 minut na piechotę).

Muzeum posiada niewielki parking i służebność drogi dojazdowej przez teren prywatny.

Liczne miejsca parkingowe znajdują się w sąsiedztwie, m.in. prywatny parking zlokalizowany bezpośrednio obok Muzeum.

Budynek Muzeum jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

wstecz



              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila