start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
28.03.2018
28 marca 2018 r. na wieczną wartę odszedł por. Jan Malski ps. „Skopek"

Zmarły zaprzysiężony do AK w marcu 1943r. do placówki Sędziszów Młp. południe „Gracja”, dowodzonej przez sierż. Franciszka Maczka ps. „Krogulec”, Kompania „Zagon”, Obwód Dębica – 5 Pułk Strzelców Konnych. Przysięgę odbierał Ludwik Kubik ps. „Lucjan” Pełnił funkcję łącznika pomiędzy dowódcami kompanii a placówkami.  Po przeszkoleniu wojskowym skierowany do plutonu dywersyjnego „Strzała” dowodzonego przez Tadeusza Wilka ps. „Orwid”.

Brał udział w akcjach  na transporty kolejowe z wojskiem (wysadzanie torów w rejonie Brzezówki k/Ropczyc, drogowe k/Witkowic, rozbrajaniu posterunku policji w Sędziszowie. W czasie Akcji „Burza” walczył w III Zgrupowaniu (lasy Braciejowej, Gumnisk, m. Lipnica). Przymusowo wcielony do Baudienstu w Pustkowie. 

Po 1989 r. czynnie zaangażował się w pracę w tworzeniu wystawy „Nasza droga do Niepodległości”, która stała się zaczątkiem Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie. Będąc chorążym pocztu sztandarowego brał udział we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych, pogrzebach Koleżanek i Kolegów oraz zjazdach kombatanckich na terenie kraju. Aktywnie włączył się do działań na rzecz środowiska kombatanckiego był m.in. członkiem: Zarządu Oddziału Krakowskiego, Zarządu Głównego NŚZŻAK, Fundacji Muzeum Historii AK. Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez Muzeum AK w Krakowie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji „Burza”, Patentem i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Medalem "Pro Memoria", przez prezydenta miasta Krakowa Odznaką, Honoris Gratia.

Cześć Jego Pamięci !

Pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się 3.IV. 2018 (WTOREK) godz.13.00 na Cmentarzu Batowickim (kaplica przy ul. Reduta) tzw. "stara" na dole w części parafialnej cmentarza, po czym nastąpi odprowadzenie ciała Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Tekst: Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila