start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
29.05.2018
Pożegnaliśmy płk. Mieczysława Heroda

Na cmentarzu w Grębałowie odbył się pogrzeb śp. płk Mieczysława Heroda, kawalera orderu Virtuti Militari, bohatera kampanii wrześniowej z 1939 r., żołnierza walczącego  pod Tobrukiem i Monte Cassino. Pogrzeb poprzedziła Msza św. w parafii Zmarłego, w kościele pw. Św. Judy Tadeusza w Krakowie, koncelebrowana przez dra Czesława Sandeckiego, ks. płka dra Piotra Srokę (proboszcza parafii wojskowej św. Agnieszki w Krakowie) oraz ks. Marka Brewko (proboszcza z Pszczyny).

Śp. Mieczysław 2 września 1939 roku w Ćwiklicach pod Pszczyną zniszczył w nierównej potyczce 3 niemieckie czołgi, za co otrzymał Virtuti Militari. Mieczysław Herod dostał się do niewoli niemieckiej, ale udało mu się uciec. W 1940 roku przedostał się do Budapesztu i dalej, na Bliski Wschód. W Palestynie, dostał przydział do Karpackiego Pułku Artylerii Lekkiej, walczącego w składzie 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Wraz z nim przeszedł cały szlak bojowy, uczestniczył w kampanii włoskiej w składzie 2 Korpusu PSZ dowodzonego przez Generała Władysława Andersa. W maju 1944 roku, walczył w bitwie o Monte Cassino. Do Polski wrócił w 1947 r. wcześniej zdał maturę w 1946 r. w Liverpoolu. Po powrocie do kraju  ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie przez kilkadziesiąt lat pracował w Nowej Hucie.

 

W czasie ceremonii pogrzebowej został odczytany lis kondolencyjny skierowany przez senator Annę Marię Anders. Wspomniała w nim, o obchodzonej w lutym tego roku  100. rocznicy urodzin płka M. Heroda. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rady Miasta zmarłego pożegnał Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.  W swoim wystąpieniu poinformował zebranych, o uchwale podjętej przez radnych - uhonorowaniu Pułkownika tytułem Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Głos zabrał również Weteran Mjr w st. spocz. prof. Wojciech Narębski, który żegnając przyjaciela, przypomniał Jego zasługi w utworzeniu w Krakowie Muzeum Czynu Zbrojnego. Drugiego miejsca poza klasztorem oo. Dominikanów, w którym mieszkał ojciec Adam Studziński (kapelan spod Monte Cassino, kawaler Virtuti) oraz  gdzie gromadzili się żołnierze PSZ. Niestety Zmarły nie doczekał  planowanego na 11 listopada 2018 roku w Pszczynie otwarcia oddziału muzeum swojego imienia.

W ostatnim pożegnaniu uczestniczyły liczne delegacje, w tym również delegacja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, w którym Zmarły gościł wielokrotnie spotykając  się z młodzieżą.

 

 

 

 

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila