start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
30.05.2018
Mamy Generała

W dniu 30.05.2018 roku, w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, odbyło się uroczyste wręczenie nominacji na generała brygady. Nominacja została przyznana przez Prezydent RP Andrzeja Dudę, Pułkownikowi Tadeuszowi Bieńkowiczowi (ps. Rączy), Kawalerowi Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, złożył na ręce Pułkownika szablę oficerską.

W uroczystości udział wzięli m.in.: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk, szef Gabinetu Prezydenta RP - Krzysztof Szczerski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Paweł Soloch oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciech Kolarski, Zastępca Szefa WszW w Krakowie ppłk. Stanisław Kapliński, Jan Michał Sroka z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Józef Gawron - Wicewojewoda Małopolski.  

Generał „Rączy” na uroczystość zaprosił swoich przyjaciół w tym m.in.: mjr w st. spocz. Jerzego Krusensterna (ps. Tom) – przewodniczącego Zarządu Głównego NŚZŻAK, prezesa Fundacji MHAK, kpt. w st. spocz. Romana Rymańskiego, kpt. w st. spocz. Edmunda Wesołego, Jerzego Lipskiego z małżonką, Panią Irenę Totoń – członków zarządu PZWK, Panią Małgorzatę Janiec – prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", Pana Jacka Jańca - prezesa Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego w Krakowie, Przyjaciół z Fundacji „Łączka” w Warszawie na czele z Panem Mariuszem Doromońcem, siostrę Hannę ze Zgromadzenia ss. Sercanek.

Gen. Bryg. Tadeusz Bieńkowicz „Rączy” (ur. 15 kwietnia 1923 r. w Lidzie), we wrześniu 1939 r. brał udział w działaniach wojennych jako ochotnik wojenny, m.in. baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Od 1943 r. w Armii Krajowej na terenie Okręgu Nowogródzkiego, był jednym z pierwszych żołnierzy Jana Borysewicza „Krysi”. Pełnił funkcje dowódcze w 77. Pułku Piechoty AK. Jako zastępca dowódca grupy szturmowej przeprowadził akcję odbicia więźniów w Lidzie, za co został uhonorowany Virtuti Militarii. Brał  także udział  30 stycznia 1944 r. w rozbiciu niemieckiego garnizonu w Horodnie. Posiada również nadany w czasie wojny Krzyż Walecznych.

Generał po przedostaniu się na terytorium Polski, działał w konspiracji Ruchu Oporu Armii Krajowej, nie ujawnił się do czerwca 1950 r. Aresztowany przez UB w Krakowie, przesłuchiwany i torturowany przez wiele miesięcy  w Gdańsku, po procesie skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Na mocy amnestii zwolniony z więzienia w maju 1956 r. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność społeczno-kombatancką. Jest m.in. założycielem i prezesem Polskiego Związku Więźniów Komunizmu w Krakowie, w latach 90-tych był współzałożycielem i wiceprezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Wiceprezesem Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie. Jest członkiem Klubu Kawalerów Orderu Virtuti Militarii. Był także sekretarzem oraz przewodniczącym Małopolskiej Rady Kombatantów   i Osób Represjonowanych,  prezesem koła ZIW w Nowej Hucie. Jest członkiem Rady Honorowej Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK, współorganizatorem odbudowy i poświęcenia cmentarza wojennego poległych żołnierzy 77. pp AK w Naczy na Nowogródczyźnie. Inicjował wiele wystaw i ekspozycji muzealnych. Prowadzi prelekcje historyczne w szkołach i instytucjach. 

16 lipca 2016 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a także za działalność kombatancką i społeczną.

Linki do relacji:

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/wykazal-sie-bohaterstwem-ktore-nam-wspolczesnym-trudno-sobie-wyobrazic/37436289

https://krakow.tvp.pl/37437660/prezydent-andrzej-duda-z-wizyta-w-wojskach-specjalnych

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila