start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
27.05.2018
Uroczystości w Wierzbnie

W dniu 27 maja 2018 r w kościele św. Barbary w Wierzbnie, gmina Koniusza odprawiona została  uroczysta Msza św. koncelebrowana przez proboszcza ks. Władysława Banika w 74.  rocznicę  zrzutów ekipy cichociemnych,  w tym gen. Leopolda Okulickiego w dniu  21/22 maja 1944 r. na placówkę ,,Kos "407 położoną koło wsi Wierzbno.

Pierwszego materiałowego zrzutu dokonała Eskadra 1586 Polish Air Force na Haslifaksie - JP-236 ,,A" pod dowództwem pilota Niezręckiego Tadeusza, drugiego pilota Srączka Mariana ,nawigatora Domańskiego Ludwika ,radiooperatora Środoń Bolesława, bombardiera Lewandowskiego Jana, mechanika Andermana Aleksandra i strzelców Dunajewskiego Artura i Padzika Józefa. Zrzucono 12 zasobników i 12 paczek w dwóch nalotach w godz. 00.37 i 00.50 w cztery minuty po tym nastąpił następny zrzut.

Zrzutu dokonała Eskadra 1586 Polish Air Force lecąca Halifaksem - JP- 222 ,,E"dowodzoną przez pilota Kijowskiego Gerarda, drugiego pilota Graczyka Witolda, nawigatora Arciuszkiewicza Eugeniusza, radiooperatora Kujawa Kazimierza, dispachera Strauba Piotra, mechanika Piaścika Władysława i strzelca Łuczkowskiego Olgierda w operacji Weller 29  i w ciągu 21 minut w trzech nalotach zrzucono sześcioosobową  ekipę skoczków w składzie :

     kpt.Wierzejski Tomasz                         Zgoda-2

     rtm.Grodzicki Krzysztof                       Jabłoń-2

     gen. bryg.Okulicki Leopold                 Kobra -2

     ppor.Marecki Władysław                      Żabik-2

     por.Golarz Marian                                 Góral-2

     ppor.Waruszyński Zbigniew                Dewajtis-2

Skoczkowie mieli przy sobie dokumenty, broń, pasy z pieniędzmi i truciznę na wypadek wsypy. Następnie zrzucono 12 zasobników i 4 paczki.

Komendantem baz zrzutowych z ramienia 106 Dywizji Piechoty AK dowodzonej przez mjr Bolesława Nieczuję-Ostrowskiego był pochr. Jerzy Migas .

Zrzut odebrała placówka odbiorcza ,,Kos", położona wzdłuż drogi łączącej Wierzbno z Karwinem na polach majątku Teofila Szńkowskiego tworząc naturalny tak zwany ,,kosz". Komendantem bazy był Stefan Krzeczka ps. ,,Łoś". Nad bezpieczeństwem czuwały oddziały dywersyjne 106 Dywizji Piechoty AK i oddziały Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, którymi dowodził mjr Leopold Bochniak. Zrzut odebrano sprawnie.

Gen. Okulickiego i por. Golarza umieszczono w gospodarstwie żołnierza AK Fryderyka Marcińskiego w  pobliskiej miejscowości Szarbia. Generał na propozycję rozgoszczenia się w najlepszej domowej izbie powiedział krótko: ,,Będę spał w stodole.Tak będzie lepiej i dla Was i dla mnie". Następnie po dwóch dniach pobytu zostali odwiezieni do domu Komendanta Placówki AK ,,Żyto"  w Żębocinie - Piotra

Gęgotka ps. ,,Wawer". Po kilku dniach sierż. Krzeczek zawiózł furmanką gen. Okulickiego i ppor. Waruszyńskiego do stacji kolejowej w Łuczycach skąd udali się pociągiem do Warszawy. Gen.Okulicki był zaopatrzony jeszcze we Włoszech w dokumenty na nazwisko Jana Olecha ze Skierniewic.

Po Mszy św. uczestnicy udali się pod pomnik w Wierzbnie.

Tam wójt Gminy Koniusza pan inż. Wiesław Rudek przywitał bardzo liczne delegacje samorządowe,

kombatantów, władze terenowe, młodzież ze szkół i mieszkańców. W uroczystościach udział wzięli miedzy  innymi pani Irena Okulicka-Kaczmarek- bratanicę gen. L.Okulickiego, Dyrektor IPN - prof. Filip Musiała, Prezes Zrzeszenie Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Skazanych na Karę Śmierci- mjr. Stanislaw Szuro, córka Józefa Ostafina - pani Jadwiga Ostafin - Martyna, więźniarka polityczna pani Krystyna Jakimek, Prezes Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawislośc" OP w Krakowie, pani Małgorzata Janiec oraz liczne poczty sztandarowe .

W dalszej części uroczystości wręczono Odznaczenia Pamiątkowe ,,Za Zasługi Dla ŚZŻAK" nadane przez Zarząd Główny ŚZŻAK w Warszawie,

pani Magdalenie Uchto z TVP Kraków i panu Kazimierzowi Marcińskiemu, opiekunowi prywatnego muzeum im. gen. L.Okulickiego w Szarbi natomiast pani Irena Okulicka -Kaczmarek otrzymała pamiątkowy ryngraf ufundowany  przez PGNiG z okazji I Pielgrzymki Żołnierzy Wyklętych do Częstochowy, wręczony w imieniu fundatora przez prezes WiN panią Małgorzatę Janiec.

Dyrektor IPN O/Kraków -prof. Filip Musiał wygłosił historyczny wykład dotyczący gen.Leopolda Okulickiego

Następnie pod pomnikiem odbyło się składanie kwiatów i zapalanie zniczy pamięci. Młodzież ze szkół wykonała program poetycko-muzyczny. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła pani Irena Okulicka -Kaczmarek.

Orkiestra straży pożarnej z Koniuszy z ofiarnością wykonała koncert melodii patriotycznych.

Nadmienić należy, że uroczystości odbyły się w zbliżającą się w tym roku 74. rocznicę śmierci gen.Leopolda Okulickiego.

W 1993 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu wybudowano w Wierzbnie obelisk upamiętniający to historyczne wydarzenie. 

Po uroczystościach pod pomnikiem, w Domu Kultury w Koniuszy,  goście zostali zaproszeni na  uroczysty obiad  przez wójta Gminy Koniusza inż.  Wiesława Rudka, któremu za zorganizowanie całej uroczystości należą się serdeczne podziękowania.

W tym miejscu można było nabyć wydawnictwa Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość".

Po obiedzie delegacja Zrzeszenia ,,WiN" udała się do domu pana Kazimierza Marcińskiego w celu zwiedzenia

osobliwego, prywatnego Muzeum im, gen. Leopolda Okulickiego oraz zapoznania się ze szczegółami 

następującymi bezpośrednio po zrzucie w 1944 r.

Delegacja WiN OP przed pomnikiem

 

Bratanica gen.Leopolda Okulickiego pani Irena Okulicka - Kaczmarek

 

W izbie muzealnej  poświęconej gen.bryg.Leopoldowi Okulickiemu i Inspektoratowi AK ,,Maria"

 

Fotograficzną i filmową relację sporządzał Józef Wieczorek.

Tekst:Jacek Janiec

Zdjęcia: Józef Wieczorek

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila