start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  W MEDIACH  >  SZCZEGÓŁY
2013-02-01 Dziennik Polski
Ustrzelić czołg w Muzeum Armii Krajowej

Dwa tunele strzeleckie zbudowane w Muzeum Armii Krajowej przenoszą zwiedzających w inny świat. Nagle znajdujemy się na granicy lasu, pędzi na nas czołg, drży pod nami ziemia, a naszym zadaniem jest ustrzelić maszynę: niemiecką lub sowiecką.

- Inauguracja działalności strzelnicy nastąpi 14 lutego. Testowali ją już pracownicy muzeum i młodzież, bo ciekawi byliśmy reakcji. To prawdziwa atrakcja, całkiem inna niż gry komputerowe, gdzie też się strzela, ale siedząc w cieple w domowym fotelu - mówi wicedyrektor Muzeum AK Tadeusz Żaba. - Można się tu poczuć jak obrońca ojczyzny - dodaje.

Jadą na nas czołgi wyświetlane na wielkoformatowym ekranie, wokół jest sugestywna scenografią pachną żywicą sosnowe bale, my leżymy na platformie z matami, które wibrują gdy czołg się zbliża i poprzez nie odczuwamy wstrząs, kiedy obok pada pocisk... Czujemy też odrzut broni - lekki ruch karabinu przy wystrzale.

W tunelach strzela się tu do czołgów, jakie we wrześniu '39 r. najechały na Polskę: niemieckiego panzerkampfwagen IV lub radzieckiego T-28. Do jednego strzelec mierzy leżąc, do drugiego na siedząco - to stanowisko pozwala postrzelać osobom niepełnosprawnym na wózkach czy starszym.

Czogł stara się nas rozjechać, strzela do nas z ctóała, j ak i z broni maszynowej. Mamy za zadanie rozgromić wroga z pomocą repliki polskiego karabinu przeciwpancernego "Ur". W oryginale w tym karabinie były cztery naboje - tu też są cztery, tylko wirtualne. W ferworze walki trzeba wymienić magazynek i przeładować broń. - Ta broń to świetny polski projekt. Ur-y strzelały, i to skutecznie, w kampanii wrześniowej, np. powodując uszkodzenie pancerza czołgu - podkreśla dyr. Żaba 14 lutego przypada 71. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Tego dnia zostanie też w Muzeum AK otwarta uroczyście wystawa broni z kolekcji kanadyjskiej śp. Stanisława Wcisło, AKowca. Prezentuje ok. 200 sztuk broni, od czamoprochowej z XIX w. po tę z lat 80. XX wieku. Niekóre to unikaty, jakich nie ma żadne muzeum w naszej części Europy.

MAŁGORZATA MROWIEC

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila