start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  W MEDIACH  >  SZCZEGÓŁY
2013-12-15 Biuletyn ŚZŻ AK
"Burza zaczęła się na Wołyniu" - zaproszenie na wystawę

28 stycznia 2014 roku - w 70. rocznicę powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej - w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarta zostanie wystawa "Burza zaczęła się na Wołyniu".

W 2014 roku minie 70 lat od rozpoczęcia - na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", dowódcy Armii Krajowej - akcji "Burza". Rocznicę tę zamierza uczcić Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie przez organizację wystaw tematycznych, spotkań, przedsięwzięć edukacyjnych.

Pierwszą inicjatywą poświęconą wydarzeniom sprzed 70 lat będzie wystawa planszowa "Burza zaczęła się na Wołyniu".

Przybliży ona walkę Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - ziemiach, które po II wojnie światowej Polska utraciła. Zwiedzający będzie mógł zapoznać się z dramatycznymi losami Polaków na Wołyniu pod dwiema okupacjami: sowiecką i niemiecką oraz zbrodniami ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności w trakcie rzezi wołyńskiej, rozwojem konspiracji cywilnej i wojskowej, sformowaniem i walką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej - największej (nie licząc oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim) formacji AK, która podjęła walkę w czasie "Burzy", aż po tragiczny epilog - rozbrojenie wołyńskiej dywizji przez Sowietów, "sojusznika naszych sojuszników".

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz prof. Władysława Filara, żołnierza 27 WDP AK i jej historyka. Część z nich nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie.

Partnerami projektu są: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. "Biuletyn Informacyjny" ŚZŻAK objął wystawę patronatem medialnym.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład prof. dr. hab. Andrzeja Sowy "Kontrowersje wokół Burzy", który odbędzie się we wtorek, 28 stycznia 2014 r., o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.

Wystawę będzie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum (11.00-18.00). W niedziele - wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Przemysław Wywiał

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila