start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
MUZEUM  >  W MEDIACH  >  SZCZEGÓŁY
2013-12-12 Dziennik Polski
Pomoc dla Kresowych Straceńców

Ponad 200 kilogramów darów dla byłych żołnierzy Armii Krajowej mieszkających na Białorusi udało się zebrać w Krakowie.

Mieszkańcy naszego miasta podarowali żyjącym w bardzo złych warunkach AK-owcom m.in. cukier, mąkę, olej, makarony, kakao, kawę, herbatę, konserwy rybne, szynki w puszce, czekolady i ciastka. Ostatnia partia żywności trafiła do Muzeum Armii Krajowej we wtorek po godz. 23 za sprawą głównego koordynatora akcji w Krakowie, Tomasza Rzepeckiego.

 -Dary dotrą na teren Białorusi jeszcze w tym tygodniu i przed świętami zostaną rozdzielone pomiędzy żołnierzy AK zamieszkujących Grodzieńszczyznę i Nowogródczyznę oraz tamtejszych "żołnierzy wyklętych" - mówi Marcin Bieńkowicz, historyk z Muzeum AK.

Na terenie Krakowa akcja "Rodacy - Kresowym Straceńcom" była organizowana przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK oraz Muzeum AK.

Osoby, do których trafi pomoc, to żołnierze podziemia, którzy po uwięzieniu przez Sowietów przeżyli piekło łagrów m.in. w Workucie, Ince, Norylsku, Kołymie i Magadanie.

Podobne zbiórki zakończyły się - lub zakończą się jeszcze w tym tygodniu - m.in. w Wołominie, Sejnach, Suwałkach i Augustowie.

(SUB)

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila