start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK
  SŁOWNIK ARMII KRAJOWEJ I POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
Znaleziono pozycji: 5
Wyświetlono w kolejności wg: nazwa
Kliknij nazwę, aby zobaczyć szczegóły

Nazwa Krótki opis
Katastrofa bombowca Boeing B-17 "Candie"  Samolot Boeing B-17 o nazwie własnej "Candie" 26 grudnia 1944 r. z 10-osobową załogą na pokładzie wystartował z bazy we Włoszech jako jeden z wielu biorących udział w dziennej wyprawie bombowej, której celem były zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. 
Kąkolewnica  Miejscowość na Podlasiu, w latach 1944 - 1945 mieścił się tam obóz internowania, prawdziwa katownia dla żołnierzy AK. W pobliżu stacjonował sąd wojskowy, seryjnie produkujący wyroki śmierci. Ofiary grzebano potajemnie na Uroczysku Baran, nazywanym przez okoliczną ludność Małym Katyniem. 
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego  Pierwszy Klub Historyczny im. gen Stefana Roweckiego "Grota" powstał w Warszawie 12 lutego 2002 r. 
Kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu  W 20. rocznicę wymarszu z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej, 6 sierpnia 1934 r., rozpoczęły się prace przy sypaniu Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim wzgórzu Sowiniec. Miał on być wyrazem hołdu dla Twórcy Niepodległości.  
Kręgi Instruktorów Harcerskich im. A. Małkowskiego i Ruch Harcerski  Harcerstwo wyrosłe z niepodległościowej tradycji należało do tych organizacji społecznych II Rzeczypospolitej, które cieszyły się powszechnym uznaniem. Harcerstwo stanowiło integralną część systemu wychowania. Ideały służby Bogu, Polsce i bliźnim oraz hasło Bóg-Honor-Ojczyzna były traktowane niezwykle poważnie, zarówno przez wychowawców jak i wychowanków.  

do wyszukiwarki





              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila