start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK
  SŁOWNIK ARMII KRAJOWEJ I POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
Znaleziono pozycji: 4
Wyświetlono w kolejności wg: nazwa
Kliknij nazwę, aby zobaczyć szczegóły

Nazwa Krótki opis
Mielecka Drużyna Harcerzy im. Ks. Jeremiego Wiśniowieckiego: Zastęp Rysiów, Stalowi Polacy  Najpierw Związek Przyszłych Polskich Żołnierzy, następnie Zastęp "Rysiów", poprzez "Stalowych Polaków" i "Wolność i Sprawiedliwość" - konspiracyjna działalność Mieleckiej Drużyny Harcerzy im. Ks. Jeremiego Wiśniowieckiego rozpoczęła się już w 1939 r. i trwała nieprzerwanie do 1951 r. 
Młoda Druga Konspiracja 1944-1956  "Młoda Druga Konspiracja" to konspiracja, której uczestnicy wierząc w pełne odzyskanie niepodległości działali przeciw Sowietom i współdziałającymi z nimi komunistom tak jak wcześniej, w latach 1939-1945, przeciw Niemcom. Znaczącą grupę w podziemnej walce po roku 1945 stanowili ludzie młodzi, a wśród nich najbardziej ideowi - harcerze. Fala młodzieżowej konspiracji była kontynuacją struktur AK, Szarych Szeregów w warunkach sowieckiej okupacji i terroru NKWD. 
Mogiła Pęcicka  2 sierpnia w okolicach wsi Pęcice, doszło do nierównej walki powstańców z oddziałami niemieckimi. Poległo 32 powstańców, natomiast 59 wziętych do niewoli jeńców rozstrzelano. 
Mozaika religijna II RP  Największy odsetek mieszkańców II Rzeczypospolitej stanowili wyznawcy Kościoła Katolickiego (75%) skupieni w obrządkach łacińskim (Polacy, Litwini 64%), greckim (Ukraińcy 10%,), ormiańskim i wschodniobizantyjskim (neounickim). 

do wyszukiwarki

              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila