start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK
  SŁOWNIK ARMII KRAJOWEJ I POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
Znaleziono pozycji: 9
Wyświetlono w kolejności wg: nazwa
Kliknij nazwę, aby zobaczyć szczegóły

Nazwa Krótki opis
Państwo polskie w okresie międzywojennym  11 Listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Rozpoczął się proces tworzenia państwowości. Tego dnia Józef Piłsudski przejął dowództwo nad wojskiem. 
Podokręg Rzeszów  w przygotowaniu 
Polska Straż Przednia - Konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego 1945-1949  Organizacja młodzieżowa pod roboczą nazwą Konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego (KZHP) powstała wiosną 1945 roku w Dąbrowie Tarnowskiej na bazie działającego tam w czasie okupacji hitlerowskiej Konspiracyjnego Hufca Harcerskiego "Drewniaki" (KHH "Drewniaki"), który jako Rój Szarych Szeregów pełnił służbę pomocniczą, zwiadowczą i łączności na rzecz Komendy Obwodu "Drukarnia" Inspektoratu 16 PP AK. 
Polskie Państwo Podziemne  Tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podlegające Rządowi RP na uchodźstwie. 
Polskie Państwo Podziemne wobec kolaboracji  Polacy z dumą mogą mówić, iż przez cały okres wojny zachowali jednolitą postawę i nie znalazł się żaden polski Quisling, który powołałby rząd współpracujący z Niemcami. Niestety, zdarzały się również przypadki narodowego zaprzaństwa i zdrady. 
Pomocnicza Służba Kobiet - "PeStKi"  Wyjątkową formacją w szeregach Wojska Polskiego była Pomocnicza Służba Kobiet, której członkinie pełniły szeroki zakres służb, również z bronią w ręku. 
Postanowienia jałtańskie  Sprawa integralności i niepodległości Polski została przesądzona bez udziału jej przedstawicieli przez przywódców Związku Sowieckiego, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytania w Jałcie w lutym 1945 r., a następnie w czerwcu w Poczdamie. 
Prasa gadzinowa  Pogardliwe określenie polskojęzycznej prasy wydawanej przez okupantów sowieckiego jak i niemieckiego. Okupacyjne władze kładły duży nacisk na rolę propagandy i jej możliwości wpływu na opinię publiczną. 
Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową  Pierwszą organizacją zbrojnego podziemia w okupowanym kraju była Służba Zwycięstwu Polsce (SZP), utworzona w Warszawie pod koniec tragicznego września 1939 r. 

do wyszukiwarki

              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila