start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK
  SŁOWNIK ARMII KRAJOWEJ I POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
Znaleziono pozycji: 10
Wyświetlono w kolejności wg: nazwa
Kliknij nazwę, aby zobaczyć szczegóły

Nazwa Krótki opis
Skała - Samodzielny Batalion Partyzancki  Samodzielny Batalion Partyzancki "Skała" Armii Krajowej powstał w sierpniu 1944 r. z połączenia czterech oddziałów partyzanckich: "Błyskawica", "Grom", "Skok" oraz "Huragan", podlegających dowództwu krakowskiego Kierownictwa Dywersji. 
Skrytka zabierzowska  Skrytka zabierzowska to zbiór broni stanowiący część większego arsenału oddziału dyspozycyjnego krakowskiego Kedywu "Błyskawica". 
Sowieckie obozy jenieckie  W wyniku sowieckiej agresji do niewoli dostało się ok. 240 tys. polskich oficerów i żołnierzy. Ich sytuacja od samego początku była niezwykle trudna, bowiem ZSRR nigdy nie ratyfikował międzynarodowych konwencji i nie zamierzał stosować się ani do prawa wojennego, ani do zasad humanitaryzmu. 
Sport w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym  Listopad 1918 roku Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość. Od tej pory nasi sportowcy mogli już oficjalnie reprezentować Polskę. 
Sten  Brytyjski pistolet maszynowy z 1941, podstawowy pistolet maszynowy armii brytyjskiej do lat pięćdziesiątych. 
Straty Polski w II wojnie światowej  Mimo, iż Polska od początku walczyła przeciwko Niemcom, a jej armia była czwartą co do wielkości siłą walczącą z III Rzeszą, II wojnę światową przegrała. Polska utraciła niepodległość oraz województwa wschodnie na rzecz Związku Sowieckiego. Utrata ziem wschodnich wraz z Wilnem i Lwowem była równoznaczna z zagładą polskiego społeczeństwa kresowego i jego kultury. Nie mogły temu wynagrodzić uzyskane ziemie na zachodzie. 
Studium Polski Podziemnej  Instytucja naukowa i archiwalna z siedzibą w Londynie, w posiadaniu której znajdują się materiały historyczne dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej. 
Szare Szeregi  Wychowywani w duchu patriotycznym harcerze spełnili swój obowiązek w godzinie próby, walcząc w kampanii wrześniowej i angażując się w działalność podziemną w czasie okupacji. 
Szkolnictwo w II Rzeczypospolitej  Odzyskując niepodległość w 1918 roku, Polska stanęła przed wieloma problemami. Jednym z nich była organizacja szkolnictwa. 
Szkoły Kadetów na Bliskim Wschodzie  Jednym ze skutków IV rozbioru Polski były setki tysięcy obywateli II RP deportowanych w głąb ZSRR - do Kazachstanu oraz na Syberię. 

do wyszukiwarki





              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila