start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  SŁOWNIK
  SŁOWNIK ARMII KRAJOWEJ I POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
Znaleziono pozycji: 3
Wyświetlono w kolejności wg: nazwa
Kliknij nazwę, aby zobaczyć szczegóły

Nazwa Krótki opis
Zgrupowanie AK "Żelbet"  Zgrupowanie Armii Krajowej "Żelbet" wyrosło z szeregu inicjatyw konspiracyjnych tworzonych po klęsce wrześniowej, z których wymienić należy przede wszystkim Tajną Organizację Wojskową Garnizonu Krakowskiego działającą na terenie Bronowic, Azorów, Mydlnik, Toń, Zabierzowa. 
Zgrupowanie Stołpecko - Nalibockie  Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie Armii Krajowej było jednym z najdłużej działających na terenie okupowanej Polski oddziałów partyzanckich, mającym na swym koncie ponad dwieście zwycięskich walk, stoczonych w okresie od 3 czerwca 1943 r. do 17 stycznia 1945 r. z dwoma ówczesnymi wrogami, na rozległym, ponad siedmiuset kilometrowym szlaku bojowym, rozciągającym się od Puszczy Nalibockiej za Niemnem, poprzez Puszczę Kampinoską za lewobrzeżną Wisłą i po samą Warszawę, aż na Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, za Pilicą kończąc. 
Związek Harcerstwa Polskiego - Buki  Na terenie Myślenic w latach 1948-1949 równolegle z Tajnym Związkiem Harcerstwa Polskiego "Sępy" działała druga młodzieżowa organizacja o charakterze harcerskim. Nosiła ona nazwę Związek Harcerstwa Polskiego "Buki". Jej członkami byli uczniowie Gimnazjum i Liceum w Myślenicach. 

do wyszukiwarki

              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila